Telesağlık ve MobilSağlık , her ikisi de uzaktan hasta takibi kapsamında arasında benzer işler yapıyor görünse de bir birlerinin yerine kullanılamaz. Telesağlık, mobil platformlarda dahil olmak üzere, elektronik bilgi ve telekomünikasyon teknolojileri aracılığıyla uzaktan bakımın sağlanmasını ifade etmektedir. Mobil sağlık ise  yalnızca mobil cihazlar aracılığıyla  yapılmaktadır.  Teletıp artık tüm sağlık teknolojisi uygulamalrında en çok üzerinde durulan teknolojidir. Covid -19 dan sonra   kullanımı konusunda hızlanan   Teletıp  ile beraber mobil sağlık uygulamaları da artışa geçecektir.

Wellness, Wellbeing Teknolojileri Sağlığı ve Refahı Nasıl İyileştirebilir?

Çocukların sağlıkların  yönelik  olarak geliştirilen mobil uygulamalar ile çocukların eğlenerek veya oyun oynayarak çocukların sağlığına pozitif etki yapacak etkide bulunabilecektir. Çocuklara yönelik mobil sağlık hizmetlerinde oyunlaştırmanın, hastalık önleme,  kendi kendini yönetme, tıbbi uyum ve eğitimle ilgili simülasyonlara kadar çok çeşitli uygulamaları vardır.

Yapay zekanın ile mobil sağlık teknolojilerinin birleşimi ,giyilebilir teknolojiler  ile   toplanan verilerin analizi ile bir çok hastalığın önceden tespit edilmesi sağlanabilecek,  intihar risklerinin belirlenmesi dahil bir çok   zihinsel ruhsal sağlığımızı etkileyen  faktörler önceden tespit edilebilecektir.

Mobil sağlıkta uygulanan diğer teknolojilerden biride ses  teknolojisidir. Ses teknolojisi,  yapay zeka ile   doktor ve hemşireden istenebilecek bir çok işlemin sesli sistemler ile mobil uygulamalar üzerinden yapılabileceğini, böylelikle  sağlık profesyonellerinin  işini  kolaylaştırmanın yanı sıra hastalara da fayda sağlayacaktır.

IQVIA İnsan Verileri Bilimi Enstitüsü’nün 2021 trend raporuna göre 2020’de  90.000’den fazla  yeni mobil uygulama  tüketiciyle buluştu. Rapor, tüketicilerin kullanımına sunulan 350.000’den fazla mobil  sağlık uygulaması olduğunu buldu. Birçoğu genel sağlık veya zindeliğe yönelik ve  bazıları kalite açısından orta düzeyde olsa da, belirli hastalık yönetimi uygulamalarının sayısı artış gösteriyor.

Belirli hastalıkları veya sağlık koşullarını yönetmeye yönelik  uygulamalar, 2015’teki %28 den  %47’ye ulaşıyor. Akıl sağlığı, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklarla ilgili uygulamalar, belirli hastalıklara yönelik uygulamaların neredeyse yarısını oluşturuyor.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı mobil sağlık alanında  bir çok uygulama devreye almış, ancak devreye almış olduğu  uygulamaların   etkinliği, kullanım kolaylığı konusunda   çok fazla bir bilgiye rastlanamamıştır. Sağlık teknolojilerindeki bir çok uygulama gibi mobil uygulamalarda hızla değişen  teknolojilerdir. Rekabete açık olmayan  mobil sağlık uygulamalarının   yeni teknolojileri takip etmekte  zorlanabilecektir.  Sağlık bakanlığı, dünya ile rekabet edebilecek sağlık bilişimi ekosisteminin  oluşması  yönünde fırsatları değerlendirerek, Türkiye’de sağlık  bilişim teknolojilerinin gelişmesine önemli bir destek vermiş olacaktır

 

 

https://www.healthleadersmedia.com/technology/how-voice-tech-will-change-healthcare-delivery
https://www.mobihealthnews.com/news/digital-health-apps-balloon-more-350000-available-market-according-iqvia-report

https://www.researchgate.net/publication/335681215_Combining_mobile-health_mHealth_and_artificial_ intelligence_AI_methods_to_avoid_suicide_attempts_The_Smartcrises_study_protocol

https://www.healthitoutcomes.com/doc/how-mobile-technology-is-changing-the-healthcare-industry-0001