AZMEDICA Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu ve Fuarı başarıyla tamamlandı

AZMEDICA Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu ve Fuarı başarıyla tamamlandı

T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev’in katılımıyla gerçekleşen AZMEDICA Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu ve Fuarı, her iki ülke arasındaki ticari potansiyele ışık tutarak iş birliklerine güçlü bir zemin oluşturdu.

AZMEDICA Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu ve Fuarı’nın açılışında konuşan T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ülkeler arasında iş birliklerine kapı aralayan bu etkinliklerin önümüzdeki yıllarda sadece Türkiye ve Azerbaycan’ın katılımıyla değil, Türk Konseyi’nin üyeleri olan Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Macaristan ile Türkçe konuşulan diğer ülkeleri de içine alacak şekilde genişletilmesi yönünde arzusunu dile getirdi ve USHAŞ Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin benzer faaliyetlerde önemli bir ticari organizasyon görevi üstlenebileceğini ifade etti.

 

AZMEDICA Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu ve Fuarı, 22-23 Eylül 2022 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleşti. T.C. Sağlık Bakanlığı ile Azerbaycan Bakanlığı arasında imzalanan “İş Birliği ve Yol Haritası” çerçevesinde her iki ülkenin Bakanlık düzeyinde katılımıyla gerçekleşen AZMEDICA, iki kardeş ülke arasındaki ticari potansiyele ışık tutarak iş birliklerine güçlü bir zemin oluşturdu.

T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev’in liderliğinde USHAŞ’ın koordinasyonu ve Ekspotürk’ün organizasyonu ile sektörü buluşturan AZMEDICA Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu ve Fuarı, Türk sağlık sisteminin ulaştığı başarıları dünyaya tanıtma ve sağlık değerlerinin ihracatına öncülük yapma misyonunu gerçekleştirdi.

 

İki gün boyunca sağlık alanında sektör buluşmalarına ve yüzlerce B2B görüşmelerine ev sahipliği yapan AZMEDICA’da gündem oluşturan oturumların konu başlıkları ise şöyle oldu: “Türkiye ve Azerbaycan yatırım ve iş birliği imkanlarının tanıtılması”, “Pandemi sürecinde tedarik zinciri yönetiminde yeni açılımlar”, “Uluslararası hasta tedavisinde Azerbaycan ve Türkiye iş birliği fırsatları”, “Sağlıkta dijital dönüşüm ve hizmet sunumuna etkileri ile gelecek vizyonu”, “Sağlıkta Ar-Ge ve aşı çalışmalarında iş birliği” ve Sağlıkta kalite ve akreditasyonda iş birliği alanları, (Laboratuvar/Aşı akreditasyon uygulama örnekleri”.

 

T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: “Türkiye ve Azerbaycan bölgelerinde giderek etkinliklerini arttıran iki önemli güç merkezi”

AZMEDICA Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu ve Fuarı’nın açılışında konuşan T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sözlerine şiirle başlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk milletinin en kalbi selamlarını Azerbaycanlılara iletti.  Türkiye ve Azerbaycan’ın “Bir millet, iki devlet” şiarı ile hareket ettiğini belirten Bakan Koca, iki ülkenin kardeşlikten de öte karşılıklı duygular barındıran, bölgelerinde giderek etkinliklerini arttıran iki önemli güç merkezi olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki iş birliğinin sadece sözde değil, fiiliyatta da ne kadar gerçek olduğunu son günlerde yaşanan olaylarla bir kez daha tecrübe ettiklerini belirten Koca, sağlık alanında da Azerbaycan’la birlikte gidilecek çok hedefleri ve başarılacak çok işleri olduğunu vurguladı.

Konuşmasında Türkiye-Azerbaycan arasında mutabakata varılan ve 2022-2023 yılları için sağlık alanında yürütülecek faaliyetleri kapsayan ‘Eylem Planı’na vurgu yapan Bakan Koca, “Değerli meslektaşım Teymur Musayev’in Mayıs ayında ziyaretleri ile bizleri onurlandırdığı Türkiye programı kapsamında hazırladığımız Eylem Planı’nın en önemli parçalarından birisi olan AZMEDICA Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu ve Fuarı ile ülkelerimizde sağlık alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirerek var olan potansiyelimizi artırmayı planlamaktayız” dedi.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki iş birliklerinden bahseden ve ilaç, tıbbi malzeme ve cihaz, kozmetik, sağlık bilişim sistemleri, uluslararası hasta tedavisi ve sağlık yatırımları alanlarında iki ülkenin karşılıklı birer ticari partner olduğuna dikkat çeken Bakan Koca, sözlerine “Yıllık 500 bine yakın Azerbaycan vatandaşı ülkemizde turist olarak misafir edilmektedir. Yine Türkiye kamu ve özel sektördeki güçlü sağlık altyapısı, sürdürülebilir tedarik zinciri ve kaliteli sağlık hizmet sunumuyla Azerbaycanlı kardeşlerimiz için sağlık alanında önemli bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor” diye devam etti.

Azerbaycan’daki Türk yatırımlarının toplam tutarının 12 milyar doları ve Türkiye’deki Azerbaycan yatırımlarının ise 20 milyar doları geçtiğini söyleyen Koca, ikili ticaret hacminin ise 5 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. AZMEDICA vesilesiyle var olan iş birliği imkanlarını artırmak ve yeni ortaklıklara zemin hazırlamak üzere bir araya gelindiğini belirten Bakan Koca konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bu tür etkinlikleri belirli aralıklarla tekrarlayarak, Cumhurbaşkanlarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın İlham Aliyev tarafından koyulan ticaret hacminin 15 milyar dolara çıkarılması hedefine de katkı sağlayacağımıza yürekten inanıyorum. Bu tür etkinliklerin, önümüzdeki yıllarda sadece Türkiye ve Azerbaycan’ın katılımıyla değil, Türk Konseyi’nin üyeleri olan Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Macaristan ile Türkçe konuşulan diğer ülkeleri de içine alacak şekilde genişletilmesi önerisinde bulunmak istiyorum. Bu kapsamda, Bakanlığıma bağlı özel bir şirket statüsünde olan Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi kısa adıyla USHAŞ, Bakanlıklarımız koordinasyonlarında yürütülecek benzer faaliyetlerde önemli bir ticari organizasyon görevi üstlenebilir. Ayrıca USHAŞ ile ilgili iki önemli gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki, Türkiye’ye tedavi amaçlı gelen misafirlerimizin memnuniyet takibini yaptığımız Çağrı Merkezimiz çözüm odaklı bir şekilde 6 dilde 7 gün 24 saat kesintisiz olarak hizmete başlamıştır. İkincisi ise, hazırlık çalışmaları tamamlanan ‘Sağlık Turizm Portalı’mıza kamu ve özel sektördeki hastanelerce veri girişlerine başlanmıştır. ‘Health Türkiye’ çatı markasıyla ülkemizin kamu ve özel sektördeki kapasitesi ve hizmet kalitesi resmi portal üzerinden tanıtılacaktır. Böylece tedavi için ülkemizi tercih eden misafirlerimiz portal üzerinden kolay bir şekilde hastane ve doktor seçimini gönül rahatlığıyla yapabilecektir.”

 

Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev: “Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluk ilişkileri özel bir nitelik taşıyor”

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluk ilişkilerinin özel bir nitelik taşıdığını kaydeden Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev ise AZMEDICA’nın iki ülke arasındaki ilişkilerin üst düzeyde gerçekleştiğinin bir teyidi olarak katılımcı firmaların girişimcilik ve yatırım faaliyetleri için bir platform görevi üstlendiğini belirtti.

Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Türkiye ve Azerbaycan’ın çok iyi ilişkiler içerisinde olduğunu söyleyen ve salgın ve 2. Karabağ Savaşı’nda Türkiye’nin sağlık alanında Azerbaycan’a verdiği desteklerden bahseden Musayev, Azerbaycanlı gazileri tedavi eden Türk doktorlara teşekkür etti.

“Turkovac” aşısının 3. faz klinik denemelerinin Azerbaycan’da başarıyla devam ettiğini sözlerine ekleyen Bakan Musayev, ilk verilerin toplanarak daha doğru ve derinlemesine bir analiz için Türk tarafına teslim edildiğini ve Azerbaycan’da kısa sürede gerçekleştirilen testlerin “Turkovac” aşı serisine katkı sağlayacağına inandıklarını kaydetti.

Azerbaycan’da hastanelerin sağlık hizmet sunumunun büyük çoğunluğunun Türk yapımı tıbbi ekipman ve aletlerle karşılandığını kaydeden Bakan Musayev, “Azerbaycan’da 1000’den fazla Türk ilacı devlet tescilli. Bu etkinliğin ziyaretçileri arasında ilaç sektörü temsilcileri, tıbbi ekipman üreticileri ve medikal turizm temsilcileri yer alıyor. İş birliğimizin yukarı yönlü devam edeceğine ve Forum’un yatırımcılar için yeni fırsatlar yaratacağına inanıyoruz. Sağlık sektöründeki bu tür karşılıklı faaliyetler, vatandaşlarımızın sağlık sisteminden memnuniyetinin artırılmasına, nüfusun sağlığının iyileştirilmesine ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine hizmet edecektir” diye konuştu.

Türkiye ile ilişkilerinin Azerbaycan için özel bir karaktere sahip olduğunu ve iki ülke arasındaki iş birliğinin ikili formatta değil, uluslararası düzeyde de devam ettiğini sözlerine ekleyen Musayev, Türkiye’nin tecrübesinden faydalandıklarını ve bu ilişkileri daha da geliştirme kararlılığı içerisinde olduğunu vurguladı.

 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu’na katılmak için Bakü’de bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü. Cumhurbaşkanı Aliyev, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda sürekli geliştiğini vurguladı. Şuşa Beyannamesi’nin Türkiye ve Azerbaycan halkları ve devletlerinin çıkarlarını yansıttığını belirten Aliyev, savaşta ve savaş sonrasında Azerbaycanlı gazilerin Türk doktorlar tarafından tedavi edilmesinden dolayı teşekkür etti. Kabulde Bakan Koca, Azerbaycan ve Türkiye devlet başkanları arasındaki sarsılmaz birlik ve kardeşlik bağlarının diğer tüm kurumlar gibi sağlık bakanlıkları arasında da iş birliği için yol gösterici olduğunu ve bu konuda iki ülke bakanlıklarının yakın iş birliği içinde olduğunu söyledi.

Bakan Koca görüşmeye ilişkin açıklamasında “AZMEDICA Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu ve Fuarı’nın açılışı akabinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’i ziyaret ettim. Sağlık İş Forumu’ndan duyduğu memnuniyet bizi mutlu etti. Görüşmede sağlıkta iş birliğimizi daha üst seviyelere taşıyacak proje ve yatırımları ele alma fırsatı buldum” diye konuştu.

 

Bakan Koca, mevkidaşı Musayev’le de ikili görüşmelerde sağlık alanında daha güçlü işbirliği fırsatları değerlendirildi.

Daha sonra, mevkidaşı Teymur Musayev’le bir araya gelen Koca, Mayıs ayında imzalanan Eylem Planı’nın en önemli unsurlarından biri olan Sağlık-İş Forumu’nu gerçekleştirmiş olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bakan Koca ve Musayev, sağlık sistemleri, acil sağlık hizmetleri, sağlık bilgi sistemleri, sağlık eğitimi gibi alanlarda iş birliğini güçlendirme konusunda mutabık kaldı. Görüşmede, iki ülke arasındaki sağlık alanında var olan ilişkilere ivme kazandırılması amacıyla yeni projeler ele alındı.

 

Şehitliklere ziyaret gerçekleşti

Bakan Koca programın çerçevesinde Haydar Aliyev’in mezarını, Şehitler Hiyabanı’nı ve Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Ziyarete ilişkin olarak duygularını “Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu sebebiyle bulunduğumuz kardeş ülke Azerbaycan’da, ilk olarak, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin önceki Cumhurbaşkanı rahmetli Haydar Aliyev’in mezarını, Şehitler Hiyabanını ve Türk Şehitliğini ziyaret ettik. Allah ruhlarını şad etsin” sözleriyle ifade etti.

 

Programın son durağı Şuşa oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’da Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’ya ziyarette bulundu. İşgalin sonlandırılmasının hemen ardından inşasına başlanan ve açılışı 26 Ekim 2021’de yapılan Fuzuli Havalimanı’na uçakla giden Koca’yı burada Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev karşıladı. Koca ve beraberindekiler, Fuzuli’den yeni yapılan Zafer Yolu ile tarihi kent Şuşa’ya ulaştı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilcisi Aydın Kerimov, Koca ve beraberindekilere kentin özgün mimari tarzı ile Azerbaycan halkının milli ve kültürel mirası hakkında bilgi verdi. Koca ve beraberindeki heyet, Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa’da şehir meydanını, kaleyi, şair Hurşidbanu Natavan’ın evini, şair Molla Penah Vagif’in türbesini, ünlü müzisyen Bülbül’ün müzeye dönüştürülen evini ve Cıdır Ovası’nı ziyaret etti.

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır