Sağlıklı Yaşam İçin Dijital Çözüm

Sağlıklı Yaşam İçin Dijital Çözüm
Röportaj Beyza BAĞRIYANIK

Vivoo’nun CEO’su Miray Tayfun ”Mobil uygulamamızla, fotoğrafını çekerek, su tüketiminizi, PH, idrarınızdaki beyaz kan hücrelerinizi, böbrek, karaciğer, idrar yolları enfeksiyonları, hatta keton seviyenize kadar ölçebiliyorsunuz”.

Sağlıklı yaşam için dijital çözümler hepimizin hayatını kolaylaştıran bir konu. Biz de bugün tam olarak bu konu üzerine yapılan insan hayatına katkı sağlayan dijital çözümler üreten Vivoo’nun CEO’su Miray Tayfun ile beraberiz.

Üretmiş olduğunuz dijital çözümler konusuna geçmeden önce kendinizden ve yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz? Bu işe nasıl başladınız?

Ben aslen biyomühendisim. Şu an daha çok işin marketing ve iş tarafında olsam da aslında kökenim benim de bilim ve teknoloji geliştirme temelli bir mühendislik dalından geliyor. Biyomühendisler insan ve canlı sorunları için teknolojiyi kullanarak çözümler üretirler. Aslında Vivoo’yu da bütün bilgilerim ve yaşadığım diğer şirketlerdeki tecrübelerden edinerek kurduk. Mezun olmadan önce zaten ben bu  start up dünyasına girmeye başlamıştım. Yazılım ve teknoloji alanında çalıştım. Nesnelerin interneti İOT alanında çalıştım. Akıllı evler, akıllı ampuller vs gibi uzaktan telefondan kontrol edilebilen nesneler olarak düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra çalıştığım küçük stajlar vs ilgi alanlarımın etrafındaydı. Yeditepe Hastanesinde, kanser ve kök hücre tedavisi üzerine çalıştım.  Lösemi tedavisinde kök hücreleri kullanıyorduk. Bio feedback, Neuro feedback adında kullanılan metodolojiler var. Psikolojik hastalıkların ilaçsız tedavi alanlarında çalıştım. Aslında dediğim gibi hem hastanelerde, hem laboratuvarlarda staj deneyimlerim oldu. Dolayısıyla çok değişik backround  geçmişim var, her alana dokunan. Hepsini deneyimleme fırsatı buldum. Mezun olduktan sonra ne yapmak istediğini biliyordum. Amacım, teknoloji ürünü geliştirerek, son kullanıcının, insanların hayatına dokunan bir ürün çıkartmaktı. 2015 yılında tekno girişim sermaye desteği ile şu anki ortağım Gözde ile taşınabilir tanı cihazları üzerine çalışmaya başladık. 3,5 yıl taşınabilir tanı cihazlarını geliştirdik. İnsanlara gidene kadar hayvanlarda test etmeye başlamıştık. Sahada, büyük çiftliklerde ve yerinde brucella, salmonella gibi hastalıkların anında tanısı üzerinde çalışıyorduk. Vivoo’da aslında bütün bunların birleşimi ve deneyimlerimiz sonucu, yön değiştirerek gittiğimiz bir ürün oldu. Özetle teknoloji, bilim ve start up içeren bir geçmişim var.

Vivoo Kurucu Ortağı CEO

Geliştirmiş olduğunuz ürününüzün özelliklerinden önce, ürününüzün teknolojilerinden bizlere bahseder misiniz? Nasıl bir teknoloji kullanıyorsunuz?

Ürünümüzün aslında iki ayağı var. 1.si idrar testleri. İdrar testlerinin aslında çok eski bir teknolojisi var. Çeşitli kimyasallarla renk değiştiren pedler gibi düşünebilirsiniz. Numune ile temas ettiğinde belirli bir renk skalasına göre renk değiştiriyor. Numunenin içerisindeki aradığımız maddenin miktarına göre. Bir de cep telefonu içerisinde mobil uygulamamız var. Bu tarafta ise kullandığımız teknolojiler içerisinde, makine öğrenmesi, yapay zeka, görüntü işleme gibi aslında çok farklı teknolojileri kullanarak, bu idrar testinin görüntüsünün incelenmesi; ardından sonuçlarının ve kullanıcıya özel kişisel tavsiyelerin oluşturulması üzerine bir teknolojimiz var.

Ürününüzün özelliklerinden ve faydalarından bahseder misiniz ?

Ürünümüz bir paketten çıkıyor. İçinde idrar testleri var kullanıcı buraya idrarını yapıyor ardından 2 dakika bekliyor ve mobil uygulamamızla sonuçlarını okutuyor. Okutması için tek yapması gereken telefonundaki uygulamaya basmak ve mobil uygulamayı, telefonu hizalayıp fotoğrafını çekerek 2 dakika beklemek. Sonuçlar geldiğinde su tüketiminizi, PH, idrarınızdaki beyaz kan hücrelerinizi, böbrek, karaciğer, idrar yolları enfeksiyonları hatta keton seviyenize kadar ölçebiliyorsunuz. Yağ yakma oranıza göre. Bunun üzerine bir de kişisel tavsiyeler alıyorsunuz. Bunları nasıl düzeltebilirsiniz, beslenme ve hayat tarzları üzerine tavsiyeler bunlar. Aslında tamamen sağlık teknoloji dijital bir çözüm ürünümüz. İdrar testleri çok eski bir teknoloji olmakla birlikte sonuçlarını sadece hastanelerden ve laboratuvarlardan alabiliyorsunuz. Bunun üzerine aldığınız sonuçta son kullanıcıya bir şey ifade etmiyor. Ben size desem ki spesifik graviteniz 1.030 sizin için bu hiçbir şey ifade etmez ama su tüketiminizi, 10 üzerinden bir rakam olarak görüp, bunun üzerine tavsiyeler aldığınızda kullanıcının hayatına doğrudan etki edebilme şansınız oluyor.

Peki bu ürünün dünyada benzer örnekleri var mı? Geleceği ile ilgili neler söylersiniz?

Son kullanıcı tarafında, insanlarla birebir temas eden idrar testleri ve bunun sağlıklı yaşam uygulaması olarak savunmasında aslında ilk pazara çıkan kişi biziz. Rakipler de bizi takip etmeye başladılar. Çünkü biz bir yılı aşkın pazardayız ve iş modelini kanıtladığımız için yavaş yavaş başkaları da bizleri takip ediyor hala pazar lideriyiz. Bunun yanı sıra idrar testleri dediğimizde zaten çok geniş bir çerçeveden bakmak lazım. Hastanede yaptığınız testte aslında rakibimiz olarak gözükebilir, ancak biz rakiplerimizi, medikal testler yerine, sağlıklı yaşam uygulamaları olarak görüyoruz. Çünkü peşine gittiğimiz pazar onlar. Adımlarımız ve kalp ritmimizi takip eden akıllı saatler, uykumuzu ve kalp ritminizi takip eden bir yüzük gibi düşünebilirsiniz. Genetik testler mikrobiyom testleri, rakiplerimiz arasında bu firmaları görüyoruz.

.https://vivoo.io/

Beyza Bağrıyanık