Akıllı Saatler Tansiyonu Nasıl Ölçer? Ne kadar güvenilir?

Akıllı Saatler Tansiyonu Nasıl Ölçer? Ne kadar güvenilir?

Tansiyonunuzun normal değerlerde olduğunu bilmek, herhangi bir hipertansiyon durumunda sizi bilgilendirerek gerekli sağlık desteği alabilmeniz  sağlığınız için çok önemli olabilir. İşte akıllı saatler, size her an tansiyon bilgisi vermek için düşünülmüş önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak   durum göründüğü gibi değil

Akıllı Saatler Tansiyonu Nasıl Ölçer, Hangi Teknolojiyi Kullanır?

Akıllı saatler, kalp atış hızını ve dolayısıyla tansiyonu  iki yolla izler.

Elektrokardiyografi (EKG) Teknolojisi

Elektrokardiyografi, bir sensör yardımıyla  kalp atışı oluşturan elektrik sinyallerinin zamanlamasını ve gücünü izleyen ölçen bir teknolojidir.  Akıllı saatlerde, sensör, kalpten bileğe seyahat etmek için tek bir darbenin aldığı süreyi ölçer. Bu  aynı zamanda Nabız  süresi (PTT) olarak bilinir.
Samsung ve Fitbit gibi akıllı saat bu  teknolojiyi  kullanarak,  kalbin kasılması ile nabzın bilek gibi belirli bir vücut bölümüne ulaştığı zaman arasındaki süre olan nabız geçiş süresi adı verilen ölçüyü kullanmaktadır.
Fitbit araştırma başkan yardımcısı Eric Friedman, darbe geçiş süresine benzer ancak nabzı Samsung’un yaptığından biraz farklı bir zamanda ölçtüğünü söylüyor.

Elektrokardiyografi (EKG) ve Fotopletismografi (PPG) sinyalleri

Fotopletismografi (PPG) Teknolojisi

Fotopletismografi, vücudun cilde yakın bir    bölgesinde akan kanın  hacimdeki değişiklik hakkında bilgi veren ve grafik  ile iki değişken arasındaki ilişkiyi gösteren bir diyagramdır .
Fotopletismografi, kan basıncındaki değişiklikleri göstermek,  arterlerde akan kandaki hacim değişikliklerini algılamak için yüksek verimli ışık sensörleri kullanır. Hacimdeki değişiklikler, kalp atış hızında dalgalanmalara neden olabilir, böylece değişen kan basınçları kaydedilir.
Bu yöntemde, değerlerin doğruluğu sağlamak  için akıllı saati başlangıçta ve dört haftada bir standart bir tansiyon aleti ile  kalibre etme gerekir

Akıllı saatle tansiyonu  ölçmek neden zor?

Akıllı saatlerdeki mevcut sensör cilt sıcaklığını, kalp atış hızını, kandaki oksijen seviyelerini algılayabilecek kadar iyi olmasına rağmen tansiyon ölçümlerinde aynı başarıyı gösterememektedir.
Kan basıncını ölçmek için doktorlar veya diğer sağlık uzmanları, koldaki kan akışını geçici olarak engelleyen bir Tansiyon monitörü kullanacak ve ardından kanın hangi basınçta geri akmaya başlayacağını ölçecektir.  Çoğu akıllı saatin sorunu, kan akışını sıkıştıramaması ve engelleyememesinden kaynaklanmaktadır.
Girişimciler akıllı saatler ile doğru kan basıncı ölçmek,ölçümlerin tıpta kullanılabilecek düzeyde olmasını sağlamak için  araştırmalarına devam etmektedir.  Makine öğrenimi tabanlı teknolojilerden yararlanan bazı şirketler ve araştırmacılar, fotopletismografi (PPG) sensörlerinin , analizler tek seferde yapıldığı ve Tansiyon   için kullanılmadığı sürece  doğruluğu yüksek  güvenilir kan basıncı ölçümleri yapılabileceğini  gösterdi.
Onlarca yıldır Tansiyon  ölçümünün altın standardı kan akışını engellemeye dayanıyordu ve optik sensörler kalp atış hızını tespit etmek için harika olabilir, ancak kan basıncını izlemek için hala emekleme aşamasındadır.

Tansiyonu Ölçümü Yapan Bazı Akıllı Saatler

OMRON HeartGuide

Japon tıbbi cihaz devi Omron, Omron Heartguide’ı  Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış ilk, klinik olarak   giyilebilir tansiyon aletidir. Şık ve zarif bir akıllı saat, özellikle tansiyon verilerini izleyerek, esasen yeni bir fitness odaklı akıllı saat kategorisi oluşturur. Saat kordonun içinde geleneksel sıkma yöntemini kullanarak bilekten kan basıncı ölçümleri yapmasını sağlayan şişirilebilir bir bilekliğe sahip.  Mevcut teknoloji ile  tansiyon ölçümü yapanların  aksine , Omron’un HeartGuide’ı son derece uzmanlaşmıştır. Hatta “bir kol saatinin yenilikçi biçiminde giyilebilir bir Tansiyon monitörü” olarak pazarlanmaktadır.

Omron Heartguide akıllı saat özellikleri hala sınırlı olsa da,  sağlıkta kullanılmak üzere tasarlanmış bir akıllı saattir .

HalfSun Fitness Takipçisi

Bu çekici fitness takipçisi, bir telefon uygulamasına bağlı olarak kalp atış hızı ve tansiyon hakkında gerçek zamanlı bilgiler sağlar. Bu izleyici ile, bir okuma yaparken bileği son derece sabit tutmak çok önemlidir. Tansiyonda yeterli uyku almakla ilgilidir ve bu parça, her 24 saatte bir güncellenen bir uyku monitörü ile birlikte gelir

MorePro Fitness Aktivite Takipçisi

Tansiyonu ölçmek de dahil olmak üzere  gerçek zamanlı kalp atış hızı, uyku izleme ve daha fazlasını içeren eksiksiz bir sağlık izleme seçenekleri paketi sunar. Kullanıcılar ayrıca size tansiyonunuzu  ve diğer sağlık verilerinizin tam bir resmini veren kişiselleştirilmiş ve ayrıntılı bir uygulama içi rapor alabilir.
MorePro Fitness Activity Tracker, Tansiyon özelliğine sahip bir fitness grubudur. Bu fitness takipçisi 1.14″ IPS HD renkli ekrana sahiptir. Kalp sağlığınızı sürekli takip eden ve doğru olçümler yapan  EKG ve fotopletismografi (PPG) izleme özelliğine sahiptir.
Ayrıca kandakien  oksijen doygunluğunu veren Oksijen Saturasyonu (SpO2) sensörü ile Kalp Hızı Değişkenliğini (HRV) izleme özelliklerine sahiptir. Sağlıkla ilgili tüm verileri doğru bir şekilde gösteren eksiksiz bir sağlık izleme cihazı diyebilirsiniz.

Yamay Fitness Tracker

Bu, bir adımsayar ve kalori takipçisi içeren oldukça geleneksel bir fitness takipçisidir. Ancak aynı zamanda, sağlığınızın durumu hakkında size zamanında veri sağlayabilen son teknoloji kalp atış hızı ve Tansiyon sensörlerini de kullanır.

Tansiyonunuzu takip etmek, sağlığınızın kritik bir yönünü yalnızca güçlendirici değil, aynı zamanda hayat kurtarıcı olabilecek şekillerde takip etmenin bir yoludur. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından yayınlanan 2018 tarihli bir araştırmaya göre , “Ayakta Kan Basıncını  izleme sayesinde , günde birkaç kez ölçümlerin alınma imkanı olur. Bu da  dünyanın en büyük  sağlık sorununu izlemek ve kardiyovasküler hastalıkların   tahmin edilmesinde destekleyici olacaktır.

Samsung Galaxy Wach 4

Samsung’un en yeni akıllı saati Galaxy Watch 4 , tansiyon izleme özelliğiyle de geliyor. EKG, SpO2 ve sürekli kalp atış hızı takibine sahiptir.

Bu saat, tüm Google hizmetlerine erişim sağlayan Google Wear OS’de çalışır. Saat 1.5GB RAM ve 16GB ROM ile birlikte geldiğinden Play Store’dan da uygulamalar indirebilirsiniz. Dijital tansiyon cihazları ile  düzenli  kalibrasyon yapmalarını gerektirir.
The Wall Street Journal’a göre, Samsung tarafından kullanılan kalibrasyon adımını gerektiren ham bir ölçümden ziyade, insanlara kan basıncındaki eğilimler hakkında – artıyor veya azalıyorsa – bilgi vereceği bildiriliyor. Watch 4  deki Kan basıncı izleme özelliği Türkiye’de mevcut değildir.

BP Doctor Pro

Çinli bir girişim olan YHE, 2021’de BP Doctor Pro’yu piyasaya sürdü. Cihaz, minyatür bir şişirilebilir bilek manşeti içeriyordu. Uzmanlar akıllı saatin, malzemelerinin  kalitesi  ve kan basıncı ölçümlerinin doğruluğunun yüksek olduğu belirtiyor.

Huawei Watch D

Huawei’nin kısa süre önce, her iki dünyanın en iyi özelliklerini bir araya getiriyor gibi görünen Huawei Watch D’nin piyasaya sürdü. Şişirilebilir bir tansiyon bilekliği ne sahip  şık ve ağır bir akıllı saat.
Huawei Band D, bandın içinde yer alan çift katmanlı bir hava yastığını şişiren küçük bir pompaya sahip olacak. Bu şekilde, saatin kayışını kullanıcının bileğine sıkıştırmasından bir okuma alarak standart bir tansiyon manşonuna benzer şekilde çalışır.

 

Apple Watch

Apple Watch 8’in bu özelliğe sahip değil. Kandaki oksijen seviyelerini tespit edebilmek ve tek elektrotlu bir elektrokardiyograma benzer bir EKG oluşturabilen bir uygulamaya sahip olmak gibi birçok başka sağlık özelliğine sahip olduğu halde kan basıncını ölçme özelliğine sahip olmaması şaşırtıcı gelebilir. Ancak kan basıncının doğru bir şekilde okunması çok daha karmaşıktır ve Apple, ürünlerinin şık tasarımına uyacak şekilde bunu nasıl yapacağını hala araştırmaktadır. Mark Gurman’a göre Apple, en erken 2024 yılına kadar Apple Watch için bir Tansiyon monitörü eklemeyecek.

Kan Basıncını Ölçmek İçin Akıllı Saatlere Güvenmeli miyiz?

Uzmanlar  akıllı saatle ölçülen kan basıncının ne kadar güvenilir olabileceği konusunda halen  net değil. Kan basıncını  doğru şekilde ölçmek, kalp atış hızını ve ritmini takip etmekten hem daha önemli hem dah zor olduğunu belirtmekteler. 

Tansiyonu ölçmek için akıllı saatlere ne kadar güvenmeliyiz, bu sorunun cevabı henüz net değil. Kan basıncını veya herhangi bir sağlık parametresini doğru bir şekilde ölçmek genellikle profesyonel ekipman gerektirir.
Kelepçeli standart tansiyon monitörleri ve dijital tansiyon monitörleri kan hareketini yakından takip eder. Bu monitörler ayrıca hızlı, güvenilir ve doğru veriler için doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. Tansiyon seviyelerini izlemek için bir akıllı saat kullanmak hala geliştirme aşamasındadır.
Akıllı saatler, nabzın kalpten bileğe hareket etmesi için geçen süreyi izlemek için PAT veya PTT yöntemini kullanır. Ayrıca bu yöntem, standart Tansiyon monitörleri ile zaman zaman kalibrasyon gerektirir. Ve kişi herhangi bir yoğun aktivite yapıyorsa, okumalarda sıklıkla daha fazla değişiklik gösterebileceği için o kadar doğru değildir. EKG akıllı saatleri, optik kalp atış hızı sensörleri kullanan akıllı saatlere kıyasla daha doğrudur.

Temmuz ayında yayınlanan analiz, Samsung cihazı tarafından hesaplanan kan basınçlarının FDA onaylı bir manşet tarafından ölçülen basınçlarla “orta ila güçlü bir uyum” gösterdiğini buldu. 

Navar, Fitbit ve Apple gibi şirketler tarafından yapılan cihazlarda da halka açık verileri görmeyi umuyor. “Şirketlerin kendilerini gerçekten daha yüksek bir standartta tuttuklarını gördük ve bence klinik araştırma topluluğu bunu gerçekten talep ediyor.” 

Uzmanlar yine de şu ana kadar mevcut olan verilerin bir akıllı saat aracılığıyla izlenen kan basıncından emin olması için yeterli olmadığını söylüyor.  Hipertansiyonu olan biri için  yüksek tansiyonu izlemek veya tedavi etmek için kullanmasını tavsiye edilemeyeceği görüşündeler.  

Sonuç olarak doktorlar ve araştırmacılar  tıbbi amaçlı  tansiyonunuzu izlemek için  sadece akıllı saatlere güvenmemizin  henüz mümkün olmadığını ancak genel bir fikir edinmek için kullanabileceğimizi belirtiyorlar.

 

Kaynaklar
.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9309348/
.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31423912/
.https://devicetests.com/how-do-smart-watches-measure-blood-pressure
.https://wearablestouse.com/blog/2022/03/03/smartwatch-blood-pressure-how-it-works/
.https://digitalhealthcentral.com/2022/05/27/do-garmin-watches-track-blood-pressure/

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır