Sağlıklı Güzellik İçin Teletıp ve Yapay Zeka Destekli Uygulamalar

Sağlıklı  Güzellik İçin Teletıp ve Yapay Zeka Destekli Uygulamalar

Sağlık teknolojileri, hastalıkların tedavisi dışında sağlığımızı korumak,daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak ve güzellik için bir çok seçenek üretmektedir. Yapay Zeka, artırılmış gerçeklik, yüz tanıma teknolojileri ve diğer teknolojik araçlar ile  estetikte de   önemli değişikliklerin kapısını açıyor. Dijital sağlık teknolojileri  yüz ve vücut bakımı yanında estetik tıpta  doktorlar  ve profesyoneller içinde bir çok fırsat sunmaktadır.

McKinsey’in  teknoloji ile ilgili çarpıcı araştırma sonuçlarına göre   yaygınlaşan online alışveriş,  güzellik  tüketicilerinin  mağazaya gelmeden, ürünü dijital ortamda deneyerek  kendine uygun ürünü dijital ortamda deneyerek alma fırsatı yaratmıştır.  Yapılan araştırmada sağlıkta olduğu gibi güzellik sektöründe de kişiselleştirilmiş  güzellik seçeneklerinin  öne çıkacağı belirtilmektedir. Araştırmadan çıkan bir diğer önemli sonuç; katkı maddesi içermeyen,  doğal güzellik ürünleri  pazarının diğer  ürün pazarlarından daha  hızlı büyüyeceğidir.

Güzellik teknolojileri , cilt analiz , cerrahi teknolojileri gibi  çok çeşitlilik göstermektedir. Burada bu teknolojilerden bazılarını listeledik.

 

My Beauty Matches, web sitesi cilt bakımı, makyaj, vücut, eller ve ayaklar, saç ve kokular gibi bir dizi farklı kategori sunuyor.  Kullanıcıların   cilt tipi ve makyaj tercihleri ​​gibi temel bilgiler hakkında çeşitli bilgileri topladığı bilgiler  için yapay zeka algoritmaları kullanır ve kullanıcılara en  cilt makyaj tercihlerine en uygun ürünü önerir.Platformda 160 perakendeciden seçilebilecek 400.000’den fazla farklı güzellik ürünü var. Kullanıcılara cilt bakımı ve makyaj ürünleri önermek

ModiFace
2018 yılında L’Oreal tarafından satın alınan ModiFace, kullanıcıların göz farı, allık, göz kalemi ve diğer makyaj ürünlerini denemelerini sağlamak için ARKit teknolojisini kullanıyor.

Güzellik ürünü simülasyonları, yüz özelliklerini izlemede oldukça gerçekçidir ve canlı akışta gerçekleştirilebilir.

ModiFace ayrıca mağazalar için gerçek zamanlı eğitimler sunar.  Şirket, 70’in üzerinde güzellik markası ve Sephora gibi güzellik perakendecileri ile ortaklık kurmuştur.

FaceCake
FaceCake, kullanıcının ten rengine uyan kozmetik ürünleri bulur ve akıllı telefonlarındaki web kamerasını kullanarak ürünleri canlı olarak denemelerine olanak tanır. 

Platform ayrıca çok çeşitli markalar için entegre sosyal paylaşım ve satın alma seçenekleri sunar.

Kozmetiklerin yanı sıra FaceCake, kullanıcılara kendilerini farklı tarzlarda gözlük, takı ve aksesuar takarken görselleştirme seçeneği sunuyor.

Ayrıca yan yana karşılaştırma işlevi de vardır, böylece kullanıcılar belirli ürünleri kullanmadan önce ve sonra kendilerini görebilirler.

PROVEN , her cilt tipi, kişisel ihtiyaç ve sorun için özel olarak tasarlanmış kişiselleştirilmiş güzellik bakımları oluşturmak için gelişmiş yapay zeka teknolojilerini kullanan bir şirkettir.
PROVEN projesi, şu anda Skin Genome Projesi olarak bilinen bir yapay zeka platformu oluşturularak Kasım 2018’de başlatıldı. Klinik olarak etkili cilt bakım bileşenlerinin en kapsamlı analitik veritabanıdır. Cilt Genom Projesi şunları analiz edebilir: 20.238’den fazla cilt bakım bileşeninin etkinliği, 100.000’den fazla bireysel ürün hakkında bilgi (lüks, formülasyon, jenerik vb.), gerçek insanlardan 8 milyondan fazla inceleme, 4.000’den fazla bilimsel yayın, su sertlik seviyesi, nem seviyesi ve UV indeksi.

Proven, müşteriler için en etkili ürünleri yapılandırmak amacıyla, cilt dokusundan en önemli endişelere, yaşam tarzına ve potansiyel hassasiyetlere kadar bir dizi farklı temas noktası hakkında bilgi toplayarak  cilt bakımı değerlendirmesi yapar. Ardından, kişinin cilt sağlığına ilişkin bütünsel bir tablo sunan ve benzersiz cilt tiplerini ve endişelerini saptamayı sağlayan her bir değerlendirmeyi analiz ederek, her bireye özel özelleştirilmiş bir ürün rejimi belirler, formüle eder ve teslim eder.

NakedPoppy , AI algoritmasını kullanarak, kullanıcıların yaşını, cilt tipini, göz ve saç rengini, alerjilerini ve çok daha fazlasını 3 dakikalık bir ankete dayalı olarak dikkate alarak, toksin içermeyen bireysel kozmetik ürünleri sunan bir şirkettir.

Optune , akıllı telefonun kamerasıyla cildin fotoğrafını çekerek cilt durumunu (örneğin nem miktarı, cilt dokusu, gözenekler) analiz eden AI tabanlı uygulamayı kullanan Japonya’dan Shiseido Company’ye ait bir cilt bakım cihazıdır. Uygulamanın biyolojik ritmin ihlalini tanıma işlevi vardır. Uygulama, cildin durumuna ek olarak, günlük olarak dış çevresel faktörler (örneğin, sıcaklık, nem, polen vb.) hakkında otomatik olarak veri toplar. Optune, kullanıcılardan gelen verilerle (örneğin adet döngüsü, ruh hali ve diğerleri) kapsamlı analizinden sonra cilt bakımını belirler ve gerekli verileri özel bir cihaza gönderir.

 

Wellness, Wellbeing Teknolojileri Sağlığı ve Refahı Nasıl İyileştirebilir?

Effaclar Spotscan, La Roche- Posay’ın L’Oréal markasıyla ortaklaşa oluşturduğu,  akne hastalarına çözümler sunan mobil uygulamadır.  Farklı cilt tiplerinden binlerce görüntü üzerinde eğitilen AI destekli uygulama, akne türünü belirlemek için kullanıcının özçekimlerini analiz ediyor. Ardından kişiselleştirilmiş cilt bakımı önerileri sunar ve ayrıca bir sağlık uzmanına danışmaları gerektiğinde kullanıcıyı uyarır.

Skin Advisor mobil uygulaması, doktorlar, dermatologlar, venereologlar ve kozmetikçiler tarafından en iyi cilt bakım yöntemleri hakkında yazılan bilgileri kullanıcılara sunar.

Görüntü analizi ve derin sinir ağlarını birleştiren yüz tanıma teknolojisi, bir yüzün çeşitli hastalıkları ortaya çıkarabilecek yapısal özelliklerini yorumlar.

Face2Gene uygulaması, doktorların Cornelia de Lange sendromu gibi yüzü analiz ederek nadir görülen genetik hastalıkları tespit etmesine olanak tanır. Bu sendromu olan hastalar karakteristik yüz özellikleri sergilerler, ancak bu hastalık nadir olması ve buna bağlı olarak klinik uygulamada sık görülmemesi nedeniyle doktorlar tarafından gözden kaçırılabilir. Face2Gene uygulaması, 2014 yılından beri doktorlar tarafından kullanılan FDNA tarafından geliştirilen DeepGestalt algoritmasını içermektedir .

NuraLogix şirketi, yüz kan akışı hakkında bilgi elde etmek için transdermal optik görüntüleme ile yüz tanıma teknolojisini kullanır. Bu, uygulamanın telefonun kamerasını kullanarak stres seviyelerini, kalp atış hızını ve bir dizi kardiyovasküler parametreyi değerlendirmesine olanak tanır. Bir video kamera kullanarak kişinin yüz kan akışı hakkında bilgi çıkaran Transdermal Optik Görüntüleme teknolojisini geliştirdiler .

Lonvivo , cilt problemlerinin belirtilerini tanıyan ve analiz eden ve en etkili kişiselleştirilmiş çözümleri sunan bir yapay zeka teknolojisi uygulamasıdır. Lonvivo, kullanıcılara kişiselleştirilmiş ürünler ve genotipik ve klinik özelliklere dayalı kişiselleştirilmiş cilt bakımı önerileri sunmak için birden fazla yaşlanma belirtisini tespit eder.

Scin Consult , cilt tedavisi ve bakımı konusunda dermatologlar ve kozmetik uzmanlarıyla teletıp danışmanlığı sağlayan bir platformdur. Tıp uzmanları, hastanın cildinin özelliklerini dikkate alarak bireysel bir tedavi planı ve bir dizi bakım ürünü seçer. Platform ayrıca klinik sınıf cilt bakım markalarına erişim sağlar.

Hims , tıp uzmanlarıyla erkek sağlığı, saç dökülmesi, cilt sorunları, zihinsel sağlık ve spor takviyeleri hakkında istişareler sunan erkek odaklı bir teletıp platformudur.

Wize Mirror , yansımaya bakan bir kişinin sağlığını değerlendirmenizi sağlayan 3D tarayıcı, multispektral kameralar ve gaz sensörleri içeren bir ayna olan bir cihazdır. Cihaz bunu kişinin yüzünü, genel cilt durumunu, yüz ifadelerini ve cilt tipini analiz ederek yapar. Sonuç olarak sistem, toplanan tüm verileri kardiyovasküler ve metabolik hastalık riskinin ne kadar yüksek olduğunu gösteren bir “sağlık endeksi”nde birleştirir.

Zmirror, akıllı ekran ve sesle etkinleştirilen hoparlör ile çığır açan yeni nesil teknoloji üzerine inşa edilmiş, kişisel asistanla donatılmış bir aynadır. Proje, 2020 yılında Güney Koreli bir şirket olan ICON.AI tarafından başlatıldı . Ayna, kullanıcının cildinin durumunu izler ve buna göre kozmetik ürünlerin kullanımı konusunda önerilerde bulunur. Dahili hoparlörler ve bir video ekranı, kullanıcıların makyaj ve cilt bakımı eğitimlerini izlemelerine de olanak tanır.

Perfect Corp. , cilt sağlığını ve 3D makyaj modellemesini izlemek için patentli yüz analizi teknolojisini kullanan bir kozmetik teknolojisi hizmetleri şirketidir.

Crisalix , konsültasyon sırasında 3D modelleme kullanarak estetik cerrahiden beklenen sonuçları operasyona başlamadan önce görselleştirmenizi sağlayan bir üründür. Sistem, meme büyütme, rinoplasti, vücut şekillendirme, abdominal plastik cerrahi, liposuction ve çok daha fazlası gibi plastik ameliyatları simüle etmek için kullanılabilir.

 

 

https://www.provenskincare.com/blog/artificial-intelligence-beauty/

https://startupjedi.vc/content/beauty-cosmetic-tech-part-1-how-technologies-help-beauty-care-and-medical-aesthetics

.https://www.beautycrew.com.au/ai-technology-beauty
.https://roboticsandautomationnews.com/2021/11/02/4-top-ai-beauty-platforms/46886/

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır