Sağlıkta Giyilebilir Teknolojiler İle Hastalıklar Önlenebilir mi?

Sağlıkta Giyilebilir Teknolojiler İle Hastalıklar Önlenebilir mi?

Sağlıkta giyilebilir teknolojiler, kişinin sağlığını ilgilendiren verilerin alınmasını sağlayan cihazlardır. Kişinin vücudundan alınan veriler ile kişinin kendisinin, yakınının  veya ilgili sağlık personelinin bilgi edinmesini , tedavi başlatılması, uyarı veya yönlendirme yapmasına yönelik kullanılmaktadır.

Sağlıkta giyilebilir teknolojiler,  hastalıkların tedavisinde, hastanede verimliğin artırılması ve hastalıkların önlenmesi amacına yönelik  geliştirilmiş  cihazlardır.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Jacek Urbanek, “İnsanlar anketlerde ne kadar ve ne zaman hareket ettiklerini abartabilir veya küçümseyebilirler, ancak giyilebilir cihazlar ön yargı ve tahmin yürütmek yerine  doğru veriler sağlar” dedi. araştırma ekibi bir açıklamada (1)

 

Giyilebilir teknoljiler, hastalığın önlenmesine yönelik hangi konularda  yardımcı olabilir.

Himms.org da yayınlanan makalede , hastalıkların önlenmesine yönelik olarak   yaşlanan nüfusun sağlığı, sporcu sağlığı, çocuklar ve ruh sağlığımız   gibi bir çok alanda kullanılabilecek  giyilebilir cihazların  olumlu  sonuçlar elde ettiği belirtilmiştir(2).

 

Salgına yönelik giyilebilir teknolojiler

Giyilebilir cihazlar da  Covid 19 mücadelesinde önemli bir rol oynuyor . Validic,  kullanımlarıyla  birlikte artık sağlık hizmeti sağlayıcılarına, hastalar tarafından hem uzaktan hem de gerçek zamanlı olarak  koronavirüs semptomlarını takip etmelerini sağlıyor. Şirketin sistemi, ateşi tespit etmek, oksijen satürasyonunu izlemek ve hatta hastaların solunum modellerini izlemek için giyilebilir verileri topluyor ve analiz ediyor.

 

Düşme Algılama ve Önleme

Düşmeler her yıl yaşlı yetişkinlerin % 30 ila% 60’ında meydana gelir ve% 10 ila% 20’si yaralanma, hastaneye yatma veya ölümle sonuçlanır ( Rubenstein, 2006 ).

Giyilebilir cihazlar, yaşlı yetişkinler arasında düşmeyi önlemede büyük bir potansiyele sahiptir.

Fiziksel Aktivite ve Etkileşim İzleme

Bir çok olumsuz sağlık sorunun uzun süreli hareketsizlik ile ilişkilendirilmiştir. Frank, Jacobs ve McLoone (2017 ) Uzun süreli hareketsizlikleri gidermek amacına yönelik tasarlanan  giyilebilir cihazlar ile 20 dakikalık  sabit oturma süresinden sonra gönderilen uyarılar ile alışkanlıkların değişmesi sağlandı.

Ruhsal Durum İzleme

Zihinsel koşulları izlemek için giyilebilir cihazlar ve algoritmalar geliştirmek nispeten yeni bir alan. Bazı giyilebilir cihazlar, kalp atışı, kan basıncı, vücut ısısı veya diğer karmaşık yaşamsal belirtiler (örn. Elektrokardiyogramlar) gibi insan fizyolojisi durumunu algılayabilen sensörlerle donatılmıştır. Bu sinyalleri kullanarak zihinsel koşulları izlemek için yeni sistemler geliştirilebilir. Stres algılama, bu tür sistemlerin en yaygın uygulamasıdır.

Sporda giyilebilir teknolojiler

Giyilebilir cihazlar, sporcuların veya antrenörlerin atletik antrenmanları ve maçları sistematik olarak yönetmelerine yardımcı olabilir. Örneğin, Skazalski, Whiteley, Hansen ve Bahr (2018 ), seçkin voleybol oyuncularının sıçrama yükünü izlemek ve oyuncuların atlayışlarında zıplamaya özel antrenman ve yarışma yükünü ölçmek için ticari olarak mevcut giyilebilir cihazları geçerli ve güvenilir bir yöntem olarak kullandı. Bu çalışmanın sonuçları ayrıca cihazların mükemmel atlama yüksekliği algılama kapasiteleri gösterdiğini de göstermektedir. Giyilebilir cihazlar fonksiyonel hareketleri, iş yüklerini, kalp atış hızını vb. İzleyebilir, bu nedenle performansı en üst düzeye çıkarmak ve yaralanmayı en aza indirmek için spor hekimliğinde daha yaygın olarak kullanılabilirler.

(1)https://healthtechmagazine.net/article/2020/04/weighing-pros-and-cons-wearable-health-technology-perfcon
(2)https://www.himss.org/resources/wearable-technology-applications-healthcare-literaturereview

 

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır