Teknoloji  Hastanelerin Geleceğini Nasıl Değiştirecek

Teknoloji  Hastanelerin Geleceğini Nasıl Değiştirecek

COVİD-19 sonrası  tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık  endüstrisinde önemli gelişmeler olamaya başlamıştır.  Uzmanlar, COVİD-19    süresinde dijital teknolojilerin hızla uygulamaya alınmış , hem tüketici olan hastalar, hem teknoloji geliştirenler açısından beklentilerin üzerinde hızla benimsendiğini belirtmektedir.

Pandemiden Sonra  Hastaneler

Pandemi sonrasında hastaların  tedavi konusundaki alışagelmiş davranışları ve  öncelikleri değişmiştir.  Hastaneye gitmek yerine   evde tedavi yolları tercih edilemeye başlanmıştır, hastalık önleyici gıdalar daha çok kullanılır olmuş, zorunlu durumlar dışında yüz yüze muayene  tercih edilememiş,  uzaktan tedavi yolları  kullanılmaya çalışılmıştır.

Daha önce   biraz  mesafeli olarak gelişmelerini  izlediğimiz  yapay zeka , robotik , özellikle teletıp   teknolojilerindeki  gelişmeleri  çok çabuk benimsedik, hastanelerde  bir an önce uygulamaya  geçilmesi için istekli olduk.

Hem sağlık çalışanları hem hastalar olarak mümkünse yakın temas gerektiren bütün hizmetlerin, çoğumuz temkinli yaklaştığımız  robotlar tarafından verilmesini tercih eder olduk.

Hastanelerde büyük değişim  yapması beklenen teknolojiler 

Akıllı hastane teknolojileri ile hastanelerde iklim  kontrolünden, varlık takibi, hasta  süreçleri, personel  yükü ve eksikliklerini takip eden hastanenin tüm süreçlerinde teknolojiyi kullanarak  daha kaliteli, verimli  tedavi hizmeti  sağlamak mümkün olacaktır.

Yapay zekanın daha etkin kullanılması ile hastanelerde  kökten bir değişim yaşanacaktır. Yapay zekanın kullanımı ile hastanedeki verimsiz süreçlerin yerini daha kaliteli tedavi hizmetleri ve ekonomik anlamda daha düşük maliyetler ile verimlilik alacaktır. Klinik  iş akışları iyileştirilerek  bekleme süreleri, hastanın tedavi  süreci  çok daha verimli geçecektir.

Hastanın evde tedavisine yönelik giyilebilir teknolojiler, uzaktan takip cihazları ile iyileşme süreci  ve gelişmeleri anlık olarak izlenebilecek   zamanında iyileşmesi sağlanabilecektir.

Hastalara takılan akıllı bilezikler  ile hastanın ateşi, kalp atışı, kandaki oksijen seviyeleri    24saat boyunca ölçülebilecek , ilaçları sesli asistanlar ile görüşülerek alınacak, hastalığın gelişimine göre egzersiz yaptıracak  morali düşük hastaları eğlendirebilecek.

Uzmanlar önümüzdeki 10 yılın  teknolojik açıdan hastanelere büyük fırsatlar sağlayacağını belirtmekteler. Yapay zeka, robotik, genomik, artırılmış gerçeklik sanal gerçeklik, teletıp , medikal nesnelerin interneti (iot)  teknolojileri  ile hastanelerin tanımında da büyük değişikliklerin olması beklenmektedir. Bu sistemlerin farklı sistemler ile entegre çalışarak  bir çok ileri teknoloji hizmetleri geliştirilecektir.

Hastaneler bu günkü yapılarından çok farklı bir işleyişe sahip olacaklardır.

Evde bakım teknolojilerinin gelişmesi uzaktan tedaviye yönelik yapılar gelişecek diğer taraftan hastaneler belli konularda uzmanlaşmış, kritik konularda hizmet veren yerler haline geleceği, belirli uzmanlık alanlarına yönelecekleri belirtilmektedir.   Gelecekte tüm sağlık verilerinin birbiriyle veri alışverişine bulunabileceği, hastanelerin birbirine bağlı çalışabilecekleri, ileri teknoloji  tedavi süreçleri için yapay zeka ve  makine öğrenme gibi  bilişsel  teknolojiler,  hastaneleri dönüştürecek en önemli teknolojiler olarak öne çıkmaktadır.

Hastaneler İçin Gelecek Dijital Teknoloji Örnekleri

Robotik uygulamalar:  Sağlık personelleri,hemşirelerin yaptığı bir çok iş  robotlar tarafından yapılabilecektir. Hastaya ait nabız ,tansiyon gibi yaşamsal  belirtileri robotlar tarafından yapılabilecek ,hasta ilaçları,serum takma ,kan lam işlemleri robotlar  bazı ameliyatlar tarafından yapılabilecektir.

Artırılmış /Sanal gerçeklik AR/VR      : Tıbbi eğitim,davranışsal /ruhsal/ağrı gibi konularda kullanılabilecek.

Hastane tasarımı ve planlaması : Hastaların hastanelerde daha konforlu  konaklaması sağlanacak, yeşil alan, giyilebilir ve mobil teknolojiler ile evindeymiş gibi  sağlık hizmeti alabileceği  alanlar ve tasarımlara sahip, acil durumlarda çeşitli amaçlara yönelik kullanılmak üzere modüler yapıda olmasının ön plana çıkacağı düşünülmektedir.

 Dijital Komuta merkezi: Hastaneler gelecekte sağlık hizmetlerini dijital merkezleri ile yapay zeka, tahmine dayalı analiz, hasta ve kliniklerin ihtiyaçları  ve denetimleri gibi bir çok konuda komuta merkezinin  yönlendirme ve uyarılarına göre  yürütebilecektir.Bir çok hastanedeki robotik ameliyatlar  komuta merkezinden yapabilecektir

Yön bulma bildirimler :Hastanın randevu saatlerini, hastane içerisindeki tüm süreçleri, gidilmesi gereken  departmana yönlendirir. Yatış sürecinde gerekli bilgilendirmeyi yapar alınacak eğitimler  diğer randevular materyaller gibi bir çok konuda bilgilendirir ve yönlendirir

Evden  hastaneye, hastaneden eve  teşhis ve tedavi süreci : Giyilebilir, mobil cihazlar ile evde alınacak  teşhis ve tanıya yardımcı olacak veriler hastaneye gelmeden hastanın alacağı tedaviye sekline uygun hastane ve uzmanlığa yönlendirileceğinden, hastanede yapılaması gereken işlemlere kadar hazırlıkların ilgili birimlerce ha yapılması, taburcu olduktan  sonrada yine giyilebilir  cihazlar ile tedavisinin evden devam edilebilecektir. Tedavinin Hastanın kesintisiz olduğu, klinisyenlerin  her zaman  ulaşılabilir olduğu, bir çok farklı hastalık için yaşanan karmaşık süreçlerde hastaların beklemesine gerek kalmadan gerekli işlemlerin tamamlanması sağlanacaktır. Cihazların küçülmesi   ve daha kolay kullanabilir olması ile sağlık teknolojileri evimizden itibaren teşhis ve tedavimize yardımcı olacaktır.

 Akıllı hasta odaları: Gelecekteki hasta odaları hastaların kişisel tercihlerine uygun olarak hastaların en  mutlu ve rahat edecek sesli ve görsel  özellikler ile donatmak mümkün olabilecektir.  Oda ile ilgili sıcaklık, aydınlatma, muzik gibi isteklerini odadaki sesli asistan veya robot sistemler ile konuşarak yapabilecektir.

https://www.healthcareglobal.com/technology-and-ai-3/infosys-consulting-future-ai-and-automation-healthcare

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1129065/

https://www2.deloitte.com/us/en/insights/industry/health-care/hospital-business-models-of-the-future.html

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır