Sağlıkta Teşhis ve Tedaviye Yönelik Yapay Zeka Uygulamaları

Sağlıkta Teşhis ve Tedaviye Yönelik  Yapay Zeka  Uygulamaları

Tüm sektörlerde olduğu gibi  sağlıkta yapay zeka konusunda  bir çok proje  hayata geçmeye devam ediyor.  Acaba sağlıkta yapay zeka konusunda çalışan firmalar  hangi  çalışmaları yapmaktalar, bu çalışmaları yapan firmaları hakkında ki bilgiler nedir?
Dünyadaki  tüm firmaları ve ürünleri   toparlamak mümkün değil ama en azından büyüklük ve etkinlik açısından önemli firma ve ürünleri hakkında bilgi topladığımıza inanıyorum. İşte size sağlıkta yapay  zeka konusunda çalışan firmalar ve geliştirdikleri ürünler.

Proscia

Yapay zeka destekli yazılım platform olan  Concentriq, rutin patoloji operasyonlarını yürütmek için gereken süreçleri  hızlandırmak ve hasta sonuçlarını iyileştirmek için güçlü  dijital ve hesaplamalı patoloji özelliklerine sahiptir.  Yapay zeka ile kanser hücrelerindeki yapıları  tespit eden  patoloji sistemidir. Yazılım, patoloji laboratuvarlarının veri yönetimindeki  süreçlerin hızlandırılmasına yardımcı olur. Kanserin tespit edilmesi ve tedavi edilmesini sağlayacak bilgilerin oluşması için AI destekli görüntü analizini kullanır.

Dijital ve hesaplamalı patoloji çözümlerinde lider olan  Proscia, Siemens ile yaptığı anlaşma ile  Simens’in   dijital patoloji kapsamındaki ilk adımı ile Alman satıcıların teşhis portföyünde önemli  bir boşluğu doldurmasını sağlıyor. Tam slayt görüntüleme (WSI) tarayıcılarının ilk kez yirmi yıldan fazla bir süre önce kullanıma sunulmasından bu yana dijitalleşmeyi benimsemesi beklenenden daha yavaş olan klinik pazarda dijital patolojinin   artan bir ilgisi gözlenmekte


Sirona Medical

Dijital radyoloji için bir “işletim sistemi” geliştiren bir şirket olan Sirona Medical, FDA onaylı analiz ve triyaj algoritmaları geliştiren Nines’ı satın aldıNines, makine öğrenimi motorları, doktorlar ve radyologların teşhis sürelerini iyileştirmeleri için oluşturulan yapay zeka destekli araçlar ve  iki  adet FDA onaylı tıbbi cihaza sahip. Doktorların,  solunum yolu hastalıklarının teşhisini hızlandırmak için yapay zekadan yararlanan bir akciğer nodülü algoritması    FDA onaylı NinesMeasure™ ve  zaman açısından kritik, yaşamı tehdit eden endikasyonları triyaj eden bir dizi yapay zeka destekli algoritma olan NinesAI™ Acil Durum Triyajı kafa içi  kanama ve kitle etkisini  radyoloji uygulamalar uyumlu bir kullanıcı deneyiminde birleştiren birleşik bir platform olan Sirona’nın radyoloji işletim sistemine (RadOS) entegre edilecek.

Ezra

Tarama konusunda uzmanlaşmış yapay bir sağlık şirketi olan Ezra , kanseri tipik taramalardan daha hızlı teşhis etmek için sağlık sektöründe faaliyet göstermeye başladı. Şirketin hizmeti, kullanıcıların bir hesap oluşturmalarına ve taramalarını ne zaman ve nerede yapacaklarını seçmelerine olanak tanır, Ezra tüm vücut taraması 1 saat sürer ve 13 organda kanser arar.

Tam vücut MR taramalarını kullanarak erken kanser taramasını dönüştüren NY merkezli girişim Ezra, tıp uzmanlarının bir radyoloji raporunun karmaşık bulgularını tercüme etmesine hızla yardımcı olabilecek yapay zeka odaklı bir çözüm olan Ezra Reporter’ın piyasaya sürüldüğünü duyurdu hastalar için basitleştirilmiş ve evrensel olarak anlaşılan terimlere dönüştürülür. Ezra’nın yeni çözümü, tıp uzmanlarının radyoloji raporlarını incelemek için gereken süreyi azaltarak, hastaya aktarılabilecek maliyet tasarrufları da sağlıyor.

Şirket, çığır açan tam vücut MRI tarama hizmetini dört şehirde 16 görüntüleme tesisinde başlattı ve 2022’de ülke çapında genişlemeyi planlıyor.

Yüzden fazla doktor, özellikle uzun ömür ve yaşlanmayı önlemeye odaklananlar, Ezra tüm vücut taramalarını hastalarına sundukları hizmetlere entegre etti.

Viz.ai

Yapay zeka destekli sağlık hizmetleri çözümleriyle bakım ekiplerinin daha hızlı tepki vermesine yardımcı oluyor. Hastalara ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına güncellemeler ve uyarılar, yüksek kaliteli görüntü görüntüleme, gerçek zamanlı bilgi ve kolay iletişime erişim sağlar. Şirketin yapay zeka ürünleri sorunları tespit edip bakım ekiplerini hızlı bir şekilde bilgilendirebilir, bu da sağlayıcıların seçenekleri tartışmasına, daha hızlı tedavi kararları vermesine ve nihayetinde hayat kurtarmasına olanak tanır.

PathAI

Patologların daha doğru teşhisler koymasına yardımcı olmak için makine öğrenimi teknolojisi geliştiriyor. Şirketin mevcut hedefleri arasında kanser teşhisindeki hataları azaltmak ve kişiselleştirilmiş tıbbi tedavi için yöntemler geliştirmek yer alıyor.

PathAI, AI teknolojisini diğer sağlık sektörlerine genişletmek için Bristol-Myers Squibb gibi ilaç geliştiricileri ve Bill & Melinda Gates Vakfı gibi kuruluşlarla birlikte çalıştı.

 

Buoy Health

Hastalıkları teşhis etmek ve tedavi etmek için algoritmalar kullanan AI tabanlı bir semptom ve tedavi denetleyicisidir. İşte nasıl çalışır: Bir sohbet robotu, bir hastanın semptomlarını ve sağlıkla ilgili endişelerini dinler, ardından o hastayı teşhise dayalı olarak doğru bakıma yönlendirir.

Harvard Tıp Okulu, hastaların daha hızlı teşhis ve tedavi edilmesine yardımcı olmak için Buoy’un yapay zekasını kullanan birçok hastane ve sağlık hizmeti sağlayıcısından sadece biridir.

Freenome

Kanser testi yapmak için taramalarda, tanı testlerinde ve kan çalışmasında yapay zeka kullanıyor. Freenome, genel taramalarda yapay zekayı kullanarak kanseri en erken evrelerinde tespit etmeyi ve ardından yeni tedaviler geliştirmeyi amaçlıyor.

 

One Drop

Diyabet, kalp sağlığı ve kan basıncı gibi kronik durumların yanı sıra kilo yönetimi için eksiksiz ve gizli bir çözüm sunar. One Drop Premium uygulaması, gerçek dünyadaki profesyonellerden etkileşimli koçluk, yapay zeka ve veri bilimi tarafından desteklenen tahmini glikoz okumaları, öğrenme kaynakları ve One Drop’un Bluetooth özellikli glikozundan alınan okumaların günlük takibini sunarak, insanların kendi koşullarını ilk önce yönetmelerine olanak tanır. okuyucu ve diğer cihazlar.

 

Corti

Acil tıp çalışanları için yapay zeka destekli bir “yardımcı pilottur”, hasta görüşmelerini dinleyerek, arayanın sesini ve arka plan seslerini analizlerinden,  geçmiş verilerden ve yapay sinir ağlarından iç görüler alarak, kritik konuşmalardaki bağlamı ve kalıpları anlayabilir.  Devam eden bir kalp krizi tespit ederse onları uyararak ve hayat kurtaran kararlar vererek acil tıp uzmanlarına yardımcı olabilir.

 

Kaia Health

İnsanlara kendi programlarının sınırları dahilinde ihtiyaç duydukları fiziksel bakımı sağlamak için canlı fizyoterapistler içeren bir dijital terapötik platform işletiyor. Platform, en çok ihtiyaç duyulan anlarda kronik sırt, boyun, omuz, dirsek, kalça, diz ve ek ağrıları tedavi etmek için mükemmel olan vaka incelemeleri, egzersiz rutinleri, gevşeme aktiviteleri ve hepsi içinde yer alan öğrenme kaynakları ile kişiselleştirilmiş programlar içerir.

Kaia Health’in koçlarına ve profesyonellerine ek olarak, Kaia Health, hastaların mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlamak için AI teknolojisini kullanan PT sınıfı otomatik bir geri bildirim koçuna da sahiptir. Kaia Health, önde gelen tıp uzmanlarıyla entegrasyon veya işveren tarafından sunulan bir avantaj olarak mevcuttur.

 

Twin Health

IoT teknolojisi, yapay zeka, veri bilimi, tıp bilimi ve sağlık hizmetlerinin bir karışımı yoluyla Tip 2 Diyabet gibi kronik durumları ele almak ve potansiyel olarak tersine çevirmek için bütünsel bir yönteme öncülük ediyor. Şirket, binlerce sağlık veri noktası, günlük aktivite ve kişisel tercih etrafında inşa edilen insan metabolik fonksiyonunun dinamik, dijital bir temsili olan Tüm Vücut Dijital İkizini yarattı.

Şirketin İkiz Hizmeti, her üyeye kişiselleştirilmiş ve hassas beslenme, uyku, aktivite ve solunum rehberliği ile birlikte doktorlarına ilaç yönetimi rehberliği sağlamaya kendini adamıştır ve potansiyel olarak kronik rahatsızlıkları tersine çevirmek için yeterli doğrulukta sağlık hizmeti sağlama hedefi oluşturur.

 

CloudMedX Sağlık

Tahmine dayalı analitik yoluyla hasta ve finansal sonuçları optimize etmeye odaklanana CloudMedX, elektronik tıbbi kayıtlardan mevcut verileri elde etmek için Doğal Dil İşleme’yi (NLP) ve derin öğrenmeyi kullanır ve hasta sonuçlarını iyileştirmek için sağlık uzmanları için klinik içgörüler üretir. CloudMedx’in Yapay Zeka Asistanı daha sonra doktorların ve hastaların veriye dayalı kararlar almasına yardımcı olur.
Şirketin çözümü, konjestif kalp yetmezliği, karaciğer kanseri, ALS, böbrek yetmezliği, ortopedik cerrahi gibi tıbbın çeşitli alanlarında umut verici sonuçlarla zaten uygulandı. Tıp uzmanlarını idari ve veriyle ilgili yüklerden muaf tutma konusunda pek çok başka kişinin de onların yolundan gideceğini umuyorum.

 

 

Remedy Health

Remedy Health Media, milyonlarca gerçek hastaya daha sağlıklı ve daha tatmin edici yaşamlar sürmeleri için ilham veren lider bir dijital sağlık platformudur.  Remedy’nin tıbbi yapay zeka platformu, sağlık hizmeti sağlayıcılarının hastaları konjestif kalp yetmezliği, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, obstrüktif uyku apnesi, kronik böbrek hastalığı, tip II diyabet, depresyon ve bunların potansiyel etkileşimleri dahil gizli kronik, komorbid durumlar için taramasına yardımcı olur. Remedy Health, değer tabanlı sağlık sistemlerinin, harcanan dolar başına hasta sağlığı sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için kimin, ne zaman, nasıl ve kim tarafından alınması gerektiğini belirlemesine yardımcı olmak için yapay zekayı (AI) kullanan, kuralcı bir kronik bakım analitik platformudur.

 

BERG

Çığır açan ilaçların keşfini ve geliştirilmesini hızlandırmak için hastalıkları haritalayan, klinik aşamadaki, yapay zeka tabanlı bir biyoteknoloji platformudur. BERG, “Sorgulayıcı Biyoloji” yaklaşımını geleneksel Ar-Ge ile birleştirerek, nadir hastalıklarla mücadele eden daha sağlam ürün adayları geliştirebilir.
BERG yakın zamanda Parkinson Hastalığı tedavisine ilişkin bulgularını  Neuroscience 2018 konferansında.sundu. İnsan vücudundaki daha önce bilinmeyen kimyasallar arasındaki bağlantıları bulmak için Yapay Zekayı kullandılar  kullandılar

 

BenevolentAI

Birincil amacı, daha iyi bir hedef seçimi üretmek için yapay zekayı kullanarak doğru hastalara doğru zamanda doğru tedaviyi sağlamak ve derin öğrenme yoluyla daha önce keşfedilmemiş içgörüler sağlamaktır.

BenevolentAI, ilaçları ruhsatlandırmak için büyük ilaç gruplarıyla birlikte çalışırken, aynı zamanda nadir hastalıklar için kolay taşınabilir ilaçlar geliştirmek için hayır kurumlarıyla ortaklık yapıyor. Merkezi  Londra, İngiltere’de dir.

 

 DeepMind Health

Google’ın DeepMind Health Yapay Zeka  yazılımı, hastaların testten tedaviye daha verimli bir şekilde taşınmasına yardımcı olmak için dünyanın her yerindeki hastaneler tarafından kullanılıyor.

DeepMind Health programı, bir hastanın sağlığı bozulduğunda doktorlara haber verir ve hatta karşılaştırılabilir semptomlar için devasa veri setini tarayarak hastalıkların teşhisine yardımcı olabilir. Doktorlar, bir hastanın semptomlarını toplayarak ve bunları DeepMind platformuna girerek, hızlı ve daha etkili bir şekilde teşhis koyabilir.

Geçen Eylül ayında  Google Health ile birleşen DeepMind’ın, hasta sonuçlarını tahmin etmeye  ve daha fazlasına yardımcı olmak için  Yapay Zekadan faydalanıyor. DeepMind, Google Health,  ile birlikte meme kanseri için için yapay zeka tabanlı bir çözüm üzerinde çalışıyor.

Oncora Medical

Büyük veri ve makine öğrenimini radyasyon onkolojisine entegre eden bir dijital sağlık şirketidir. 2014 yılında kurulan Oncora’nın sezgisel yazılım platformu, hastanın yararına sağlıkla ilgili tüm kararlar için gerçek dünya verilerinin daha iyi toplanmasına ve uygulanmasına olanak tanır.
Şirketin yazılımı, ilgili verileri toplayarak bakım kalitesini ölçebilir, tedaviyi optimize edebilir ve ayrıca operasyonları ve hasta sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için derinlemesine onkoloji sonuç verileri ve görüntüleme sağlayabilir.

 

https://medicalfuturist.com/top-artificial-intelligence-companies-in-healthcare/
https://aimagazine.com/top10/top-10-ai-healthcare-companies-0
https://builtin.com/artificial-intelligence/artificial-intelligence-healthcare

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır