Best Buy, Current Health İle Sağlık Teknolojilerinde Stratejik Bir Adım Daha Attı

Best Buy, Current Health  İle Sağlık Teknolojilerinde Stratejik  Bir Adım Daha Attı

Best Buy  yaptığı açıklamada sağlık kuruluşları için uzaktan hasta izleme, telesağlık ve hasta katılımını tek bir çözümde bir araya getiren, konusunda lider bir evde bakım teknolojisi platformu olan Current Health’i satın almak için bir anlaşma imzaladığını belirtti.

Best Buy Health Başkanı Deborah Di Sanzo, “Tüketici teknolojisinin geleceği, sağlık hizmetlerinin geleceğiyle doğrudan bağlantılı” dedi. “Müşterilerin teknolojinin kendileri için doğrudan evlerinde çalışmasına yardımcı olma konusunda farklı bir uzmanlığa sahibiz ve Current Health’in uzaktan bakım yönetim platformunu mevcut sağlık ürünlerimiz ve hizmetlerimizle birleştirerek, bir kişinin tüm sağlık ihtiyaçlarını karşılaması için ortaya çıkan bütünsel bir bakım ekosistemi oluşturabiliriz.”

Current Health’in CEO’su Christopher McCann   Önümüzdeki on yılda, evlerde çok  daha fazla sağlık hizmeti sunulacağını ve  Best Buy’ın , benzersiz bir fiziksel erişime, birinci sınıf tedarik zinciri lojistiğine ve güvenilir destek hizmetlerine sahip olduğunu belirtti

Evde Hastane Teknolojileri ile Duvarsız Hastaneler

 

Current Health kurumsal  evde bakım platformuna sahiptir.  Sağlık kuruluşlarının daha düşük maliyetle yüksek kaliteli, hasta merkezli bakım sunmasını sağlar. Şirket, sağlık kuruluşlarına hastanın durumuna ilişkin eyleme geçirilebilir, gerçek zamanlı bilgiler sağlamak için hasta tarafından bildirilen verileri biyosensörlerden gelen verilerle (giyilebilir cihazları dahil) entegre ediyor. Current Health, bireysel hastaya göre uyarlanabilen klinik algoritmalardan yararlanarak, bir hastanın ne zaman klinik bakıma ihtiyacı olduğunu belirler ve kuruluşların hasta bakımını uzaktan yönetmesine veya entegre hizmet ortakları aracılığıyla evde bakımı koordine etmesine olanak tanır. Current Health platformu, evde tüm bakımı yönetmek için tek bir çözüm sağlamak için telesağlık yeteneklerini, hasta katılım araçlarını ve ev içi bağlantıyı bir araya getiriyor.

Tüketici elektroniği perakendecisi olan Best Buy zaten bu alanda faaliyet gösteren  iki firmaya sahip. Biri 2018 yılında  800 milyon $ anlaşma ile edinilen  GreatCall. Şirket kolay kullanımlı cep telefonları ve bağlı sağlık cihazlarını yapar ve yaş almış  yetişkinler için acil müdahale hizmeti vermektedir. Diğeri  2019 yılında bir başka üst düzey odaklı şirket olan Critical Signal Technologies’i satın aldı.

Current Health, sağlık kuruluşlarının hastaları evde izlemesine olanak sağlayan, giyilebilir cihazlar, biyosensörlerden gelen verileri, kişinin tıbbi durumu ve yapılması gereken işlemler için doktora  bilgi verir.

Best Buy Health başkanı Deborah Di Sanzo, tüketici elektroniği perakendecisinin halihazırda “müşterilerin teknolojinin kendileri için doğrudan evlerinde çalışmasını sağlama konusunda belirgin bir uzmanlığa sahip olduğunu” söyledi.

“Tüketici teknolojisinin geleceği, sağlık hizmetlerinin geleceğiyle doğrudan bağlantılıdır” dedi.

Sağlık hizmetleri doğası gereği yerinde, fizikseldir ve her zaman öyle kalacaktır. Her şeyin sanal olarak yapılması imkansızdır. Bu, özellikle akıllı telefonlara veya WiFi’ye erişimin verilmediği dijital uçurumun diğer tarafında olanlar için geçerlidir. Evde sağlık hizmeti sadece birkaç kişi için olamaz. Gerçekten olumlu bir değişiklik getirmek istiyorsak, herkes için eşit olarak erişilebilir olmalıdır. Evde gerçekten en kaliteli bakımı sağlamak için, insan merkezli hizmet ve teknoloji desteğinin bir karışımı yoluyla hastaların evlerini ziyaret etme ve onları gerçekten destekleme yeteneğine sahip olmalıyız.

Evde sağlık hizmeti uzun bir yol kat etmiş olsa da, olması gerekenin çok altında. Çünkü,  evde bakım hizmetinin  verilmesini engelleyen altyapı, teknoloji ve lojistik gibi önemli boşluklar bulunmaktadır. Bu zorlukların  üstesinden gelmek için  on yıllarca sürecek  muazzam fiziksel altyapı ve insan merkezli yetenekler gerektirir.

 

Kaynak
.https://corporate.bestbuy.com/best-buy-to-acquire-current-health-to-help-make-home-the-center-of-health/
.https://currenthealth.com/blog-current-health-best-buy

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır