Liderler Sağlıkta Yapay Zeka İnovasyonu İçin Bir Araya Geliyor

Liderler Sağlıkta  Yapay Zeka İnovasyonu İçin Bir Araya Geliyor

Sağlık, akademi ve teknoloji alanlarındaki liderler, sağlık hizmeti yolculuğunu dönüştürmek için yeni bir koalisyon oluşturuyor.

13 Ocak 2022 Perşembe günü,  Microsoft yaptığı açıklamada, ABD sağlık ve yaşam bilimleri endüstrilerindeki önde gelen kamu, özel, eğitim ve araştırma kuruluşları ile Yapay Zeka Endüstrisi İnovasyon Koalisyonu’nun (AI3C) kurulduğunu duyurdu. Sağlık hizmetlerinde yapay zeka’da en iyi uygulamaları sağlamak için teknolojiyi en üst düzeye çıkarmak amacıyla,   Brookings Enstitüsü, Cleveland Clinic, Duke Health, Intermountain Healthcare, Microsoft, Novant Health, Plug and Play, Providence , UC San Diego ve Virginia Üniversitesi’ni bir araya geliyor.

Microsoft ABD Sağlık ve Yaşam Bilimleri Başkan Yardımcısı Patty Obermaier , “Yeni oluşturulan AI3C’nin amacı, önemli toplumsal ve endüstri engellerini belirleyerek ve bunlara değinerek sağlığı geliştirmek için kamu ve özel kuruluşlarla pragmatik bir koalisyon kurmaktır” dedi .  “AI3C’nin  oluşumundan ve Yapay Zeka  inovasyonu yoluyla hastaların ve toplulukların ihtiyaçlarına hizmet etme ivmesini sürdürürken seçkin yönetim kuruluyla çalışmaktan heyecan duyuyorum.”

Üst düzey yöneticilerden oluşan,gönüllü olarak görev yapan AI3C danışma kurulu, olumlu toplum ve sağlık sonuçları için yapay zeka çözümlerini birlikte oluşturmak, çeşitli projeler için yapay zeka stratejisini ve vizyonunu belirleyip belirlemek ve sektördeki yapay zekanın benimsenmesinin başarısını izlemek için çalışacak.
Her üye kuruluş, bölgesel liderlik  ve yürütme  olarak hizmet etmek için kendi Yapay Zeka temsilcilerini atadı. Koalisyonun işleyişi ve yönetimi konusunda tüm üyeler eşit söz hakkına sahip.

Sağlıkta  Sorumlu Yapay Zeka  nın önündeki Zorluklar

AI3C, aşağıdakiler gibi iş dünyasındaki önemli zorlukları çözmek için Yapay Zeka’yı uygulamayı amaçlamaktadır:

  • Genel ekonomik ve endüstriyel zorluklar – araştırma transferi, endüstri standartları ve finansman araçları dahil
  • Dijital beceriler ve istihdam edilebilirlik – organizasyonel ve kültürel zorluklar ile işgücü politikaları dahil
  • Veri gizliliği – veri erişimi ve paylaşılan inovasyon dahil

Genel olarak, AI3C hedefleri, aşağıdakileri gerçekleştirerek AI inovasyonunu ve benimsenmesini hızlandırmaktır:

  • Gelişmekte olan  Yapay Zeka  araçlarını sergilemek
  • Sektöre özel yapay zeka kullanım senaryolarını, en iyi uygulamaları ve araştırma geri bildirimlerini toplama
  • Yapay zeka iş gücünü dönüştürmek
  • Öğrencileri yapay zeka ve veri bilimindeki kariyerlere hazırlamak

Bu hedeflere ulaşmak için AI3C üyeleri, sorumlu Yapay Zeka  eğitimi ve becerilerinin geliştirilmesi için kapsamlı bir program sağlamaya odaklanacak. Ayrıca AI3C, Yapay Zeka’yı daha uygulanabilir ve etkili hale getirmek için yazılar, yeni araçlar, programlar ve sosyal medya aracılığıyla sağlık hizmetleri toplulukları ile  etkileşime girecek. Koalisyon, Yapay Zeka’nın benimsenmesi yoluyla kilit zorlukların çözülmesinin çözümünü ve ilerlemesini şeffaf bir şekilde iletmek için üç ayda bir toplantı ve etkinliklere ev sahipliği yapacak.

AI3C, klinik yorgunluğu azaltmak için sorumlu sağlık hizmeti inovasyonu, sağlıkta eşitlik ve işgücü dönüşümü dahil olmak üzere çok çeşitli Yapay Zeka konularında tavsiyeler  sağlayacaktır. Koalisyonun programları ve etkisi hakkında daha fazla ayrıntı bu yıl içinde sunulacak. AI3C, Aralık 2020’de başlatılan Finansal Hizmetlerde Yapay Zeka Ulusal Koalisyonu’nun izini takip ediyor.

Microsoft Research and Incubations başkan yardımcısı ve genel müdürü Ashley Llorens  “Yeni sağlık teknolojilerine yönelik acil ihtiyacın karşılanması, sektörler arasında çeşitli ortakların bir araya gelmesini gerektiriyor. Yapay Zeka pratisyenlerinin, sağlık uzmanlarının ve araştırma topluluğunun bakış açılarıyla AI3C, öncü teknolojilerin araştırmadan, çözüm geliştirmeye kadar   gelişimini hızlandıran ortak projelere rehberlik edebilir” dedi .

AI3C üye kuruluşlarından bakış açıları

Shamyla Lando, baş teknoloji sorumlusu, Duke Health “Sağlık hizmetlerinde yapay zeka, gerçek temel nedenleri belirleyerek sistemik zorlukların üstesinden gelmek için bize güçlü araçlar sağlıyor. Duke Health’de, Collaborative to Advance Clinical Health Equity aracılığıyla klinik bakımdaki eşitsizlikleri ortadan kaldırmaya ve sağlıklı bir yaşamın önündeki sosyal engelleri azaltmaya kararlıyız. Richard Shannon . AI, nüfus düzeyinde bakım dağıtım sistemini yeniden tasarlamamız için bize güç verecek ve bizim neslimiz ve gelecek nesiller için sağlıkta eşitlik yaratmayı dört gözle bekliyorum.” 

Greg Nelson , Analitik Hizmetler Bölge Başkan Yardımcısı, Intermountain Healthcare“Intermountain’de rutin görevlerin tanı, tedavi ve otomasyonunda yapay zeka ve makine öğrenimi yöntemlerini uygulamada önemli ilerlemeler kaydettik. Yapay zeka, bakıcılarımız ve hastalarımız için sorunsuz bir deneyim yaratmamıza yardımcı oluyor. Bu koalisyonun AI sağlık hizmetleri liderlerinin, hastalarımız ve topluluklarımız için bakım ortamlarında Yapay Zeka özellikli bakım süreci modellerini ilerletmek için gerekli diyaloğa sahip olmaları için uygun alan. Bir araya gelerek, teknik yeteneği ve en iyi uygulamayı kliniğe dönüştürmek için dağıtım bilimini etkilemeye yardımcı olabiliriz. ”

 Karl Hightower , veri sorumlusu ve kıdemli başkan yardımcısı, veri ürünleri ve hizmetleri, Novant Health “Novant Health, AI3C’nin bir üyesi olmaktan onur duyar. Bizim katılımımız, Novant Health’in inovasyona olan bağlılığını ve sağlık eşitsizliğini azaltma, tarafsız kişiselleştirilmiş tıp oluşturma ve bakıma erişimi iyileştirme gibi çabalarla topluluklarımızın mümkün olduğunca sağlıklı olmasına yardımcı olma taahhüdünün bir örneğidir. Gelecek endüstriler arasında işbirliği yaptığımızda, ileri teknolojiyi uyguladığımızda ve sorumlu inovasyon sağladığımızda sağlık sınırsızdır.”

Brett MacLaren , Providence veri sorumlusu” Providence olarak bizler, yapay zekanın sorumlu ve adil bir şekilde uygulanmasının sağlık hizmetleri dönüşümünün ve daha iyi bir Dünya için sağlık vizyonumuza ulaşmanın kritik bir unsuru olacağını düşünüyoruz. Bu koalisyonu bir araya getirdiği için Microsoft’u alkışlıyoruz ve bu saygın kurumlarla ortak olmaktan heyecan duyuyoruz. Yapay Zeka’nın sağlık hizmetlerinde iyilik için nasıl bir güç çarpanı olabileceği konusunda ilerleme sağlamak.”  

Niam Yaraghi , Brookings Enstitüsü’nde yerleşik olmayan kıdemli araştırmacı“Yapay zekanın toplumumuzdaki ve ekonomideki rolü artmaya devam ederken, bu bağımsız bilim adamlarından oluşan topluluk, sağlık sektörü ile teknoloji şirketleri, akademi, politika yapıcılar ve genel halk arasında bir kanal olacak ve yapay zeka çözümlerinin daha hızlı geliştirilmesini ve yapay zeka çözümlerinin daha sorunsuz bir şekilde benimsenmesini sağlayacaktır.

Matthew Kull , Cleveland Clinic’in baş bilgi görevlisi“Tarihsel olarak, bir fikrin başlangıcından yeni bir terapinin pazara sunulmasına kadar 17 yıl geçti. COVID-19 salgını bunun çok uzun olduğunu açıkça ortaya koydu. Bunu küçültmemiz gerekiyor ve ilerleyen AI bize yardımcı olabilir. Verilerin depolanması, işlenmesi ve analiz edilmesiyle ilgili tarihsel hesaplama sınırlamaları, şu anda ürettiğimiz veri hacimlerini işlemek için donatılmadığından araştırmayı hızlandırın. Yapay zekanın kullanıldığı klinik araştırmalar için potansiyel çok büyük. keşif ve tıbbı kişiselleştirmeye başlayın.”

UC San Diego’da Biyomedikal Enformatik Bölüm Başkanı  ve  UC San Diego Halıcıoğlu Veri Bilimi Enstitüsü’nde fakülte  konseyi  Başkanı, MD,PhD, Lucila Ohno-Machado , “UC San Diego, klinik bakım ve biyomedikal araştırmalar üzerinde doğrudan etkisi olan bir dizi yapay zeka modeline şimdiden öncülük etti ve lisans, yüksek lisans ve lisansüstü düzeylerdeki programlarla bu alanda uygun eğitimin önemini kabul etti. Bu konsorsiyum, katalizörün harekete geçmesine yardımcı olacaktır. Bu zaman zarfında sağlık ve yaşam bilimleri için etik ve güvenilir yapay zeka alanında ülke çapında eşdeğer gelişmeler sağlanacaktır.”

Virginia Üniversitesikıdemli yardımcı Dekan Donald E. Brown   “Yapay Zeka, hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde iyileştirmeler yoluyla sağlık hizmetlerini ilerletme konusunda muazzam bir potansiyele sahip.  Yapay Zeka’nın sağlıkta eşitliği geliştirmek,  klinik değerlendirmeler  için kullanılabileceği yolları keşfetmek ve herkesin makine öğrenimi destekli tanılamadaki en son gelişmelere erişmesini sağlamak için özellikle heyecanlıyım. ”

Kaynak
https://news.microsoft.com/2022/01/13/leaders-across-healthcare-academia-and-technology-form-new-coalition-to-transform-healthcare-journey-through-responsible-ai-adoption/

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır