Amazon’dan Sağlık Teknoloji Girişimcileri İçin Kuluçka Merkezi

Amazon’dan Sağlık Teknoloji Girişimcileri İçin Kuluçka Merkezi
Amazon Web Services (AWS), Sağlık sektörünün önde gelen kuluçka merkezi  MATTER ile  AWS Expand adlı yeni bir kuluçka programı başlattı.

Amazon, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan yeni girişimleri ABD pazarına getirmek amacıyla, Sağlık sektörünün önde gelen kuluçka merkezilerinden biri ve inovasyon merkezi olan MATTER ile , AWS Expand adlı yeni bir kuluçka programının başlattığını  duyurdu.

AWS,  sitesinde yayınladığı yazı ile bu  ortaklığın, yeni girişimleri kendi sınırlarının ötesine genişletmeye yönelik  ortak düşünceden hareketle oluşturulduğunu açıkladı..

Bu program ile girişimcilere, uzman rehberliği, mentorluk, müşteri bağlantıları, sağlık sektörü içinde kapsamlı bir ağ ve daha fazlasını sağlayarak Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan (EMEA) ABD pazarına gelen girişimcilerin desteklenmesi amaçlanmıştır.

Matter, ilaç üretimi, sigorta, hastane sistemleri ve eğitimci pazarlarındaki liderler de dahil olmak üzere ABD sağlık sektöründe endüstri uzmanları ve yenilikçilerden oluşan bir ağ oluşturdu. Matter, bu grupların hepsinin diğer kıtalardaki ülkelerde bulunan  sağlık ve tıbbi teknoloji girişimleriyle ilgilenmeye istekli olduğunu söyledi. Ayrıca Matter, yabancı girişimlere ABD nin  imkanlarından faydalanmalarını sağlayabilir.

AWS ve Matter  girişimcilerine, stratejiler  önerecek

AWS ve Matter’ın yabancı sağlık hizmetleri girişimcilerine, izlemeleri gereken stratejiler konusunda önerilerde bulunacak,

yeni girişimlerin  potansiyel müşterilere ulaşabilmeleri sağlanacak, ABD pazarına girişleri için gereken desteğin verilmesi hedefleniyor.

Matter ve startup kurucularıyla yapılan bir dizi tartışmanın ardından AWS, uluslararası alanda genişlemek isteyen startup’ların, fiziksel varlıklarını yeni bölgelere ölçeklendirirken strateji, planlama ve yol haritası oluşturma kaynakları ve operasyonel desteğe duyulan ihtiyaç gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu fark etti. Ancak AWS Expand girişimini  en çok ilgilendiren  konu , girişimlerin pazarda karşılaştıkları zorluklar, çözümleri için en  doğru teknolojilerin kullanılması ve uygulamada  karşılaştıkları zorluklardır.

AWS’nin, yeni başlayanların teknik ihtiyaçlarını belirlemelerine yardımcı olmak için halihazırda bir Çözüm Mimarları platformu sunuyor. Bununla  yatırımcı ve ortak ağını Matter’in endüstri uzmanlığıyla birleştirerek sağlık  girişimcilerinin   pazara girişleri için rehberlik desteği  sağlamayı hedefliyor.

Sağlık Teknoloji Girişimcileri İçin iki Program Uygulanacak

Birinci program, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) merkezli girişimlere eğitim , mentorlük ler ile gelişmelerinin sağlanması, ikinci aşamada potansiyel müşterilere ve ortaklar kurma  yoluyla ABD sağlık pazarının ulaşmayı  hızlandırmak  olarak programlanmıştır. hazırlayacaktır.

İlk program, AWS Expand’in ilk parkurunda  Avrupa, Orta Doğu ve Afrika merkezli 30 sağlık hizmeti girişimini  üç aylık bir programla Matter topluluğuna üye olarak kabul edilecek. Matter topluluğu üyeleri olarak girişimler, güçlü yatırımcılara, endüstri liderlerinin mentörlüğünde düzenlenen forumlara özel davetiyelere ve potansiyel müşterilere, stratejik bağlantılar, 350’den fazla sağlık sektörü uzmanından oluşan bir mentor kliniğini ile  fikri mülkiyet, satış, geri ödeme gibi , konularda 100’den fazla atölye çalışmasına katılacaklardır.

İkinci program, potansiyel ABD’li müşterileri ile  birebir ve grup oturumları yoluyla  düzenlenecek tanıtımların olduğu sekiz haftalık bir kuluçka programında yer alacak sekiz yeni girişimi belirleyecek.  Kuluçka programı, grubun ürünlerini sektör paydaşlarından oluşan bir panele sunduğu bir “demo günü” ile sona erecek.

Dünya Genelindeki Sağlık  Girişimcilerine Yeni Fırsat

AWS’de sağlık ve yaşam bilimleri girişimleri ve yatırımcılarının küresel lideri Jared Saul, “AWS, dünya genelindeki sağlık hizmeti girişimlerinin yeni fırsatlar bulmasına ve işlerini ölçeklendirmesine yardımcı olmaya kararlıdır ve bu genellikle kendi sınırlarının ötesine geçmek anlamına gelir” dedi.  Avrupa, Orta Doğu ve Afrika merkezli şirketlere ABD pazarına başarılı bir şekilde girmeleri için gerekli araçları, bilgileri ve bağlantıları sağlamak için MATTER ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Constellation Research Inc.’den Holger Mueller, bulutun dikey olarak genişlediğini ve AWS’nin bu trendin bir parçası olmasının mantıklı olduğunu söyledi. Matter gibi bir kuluçka merkezi ve inovasyon merkezi seçmek, bir güç çarpanı olarak hizmet edebileceğinden çok akıllıca bir hareket” dedi. “Birkaç ay içinde, bu ortaklık aracılığıyla ABD’ye ve Amazon’un bulutuna kaç tane sağlık teknolojisi teklifinin ulaştığını görmek ilginç olacak.”

AWS Expand programı Temmuz ayında başvurulara açılacak ve Kasım ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

Matter CEO’su Steven Collens, ABD sağlık sektörü diğer pazarlardan çok farklı olduğu için girişimin değerini kanıtlayacağını söyledi. “Nüansları ve incelikleri ayrı bir bilgi tabanı gerektiriyor” diye ekledi. “Matter, bu girişimlerin ABD’deki başarıları için kritik olacak yeni bir bakış açısı benimsemelerine yardımcı olmaya hazır”

Kaynaklar:

.https://matter.health/posts/MATTER-and-AWS-launch-incubator-program-for-EMEA-healthcare-startups-entering-the-us/

.https://aws.amazon.com/tr/blogs/startups/aws-expand-helps-international-healthcare-and-life-sciences-startups-develop-go-to-market-strategies-for-the-u-s-market/

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır