Truveta ve Microsoft’an Sağlık Verisi İçin Bulut ve Yapay Zeka Ortaklığı

Truveta ve Microsoft’an Sağlık Verisi İçin  Bulut ve Yapay Zeka Ortaklığı

Microsoft sitesinde yaptığı açıklamada, Sağlık Veri Startup’ı  Truveta ile  Microsoft Azure bulut platformunu üzerinden sağlık verilerini analizi  yapabilmek için anlaşma imzaladıklarını açıkladılar.

Truveta, tıbbi kayıtlar, görüntüleme, genomik ve daha fazlasını içeren veri kümelerinden içgörüler elde etmek için Azure tabanlı yapay zekayı uygulamayı planlıyor. Microsoft,  ayrıca 17 sağlık sistemi tarafından desteklenen ve  100’den fazla çalışanı bulunan,  ABD’nin sağlık verilerinin  %15’inin erişime sahip olan Truveta’ya yatırım yapıyor.

Sağlık verileri, sağlık hizmet sağlayıcılarının ile birlikte ilaç şirketleri ve yeni teknolojiler  ve tedaviler geliştiren akademik araştırmacılar tarafından talep edilmektedir. Tedavileri sonuçlarla ve altta yatan hastalıklar ile  ilişkilendirilerek,  sağlıkta yapılacak araştırmacılar önemli olacaktır.

Microsoft yöneticisi Terry Myerson, “Sağlık hizmeti sağlayıcıları ve araştırmacıları, hasta bakımındaki en zorlu sorunları ele almak için daha iyi veriler ve daha hızlı sonuçlara  gerek duyuyor, bu sadece  pandemi için değil, tüm sağlık koşulları için geçerli ” dedi. ,  “Microsoft ile birlikte, verilerle hayat kurtarmayı hızlandırmak ve dünya genelinde sağlıkta eşitliği geliştirmek için çalışıyoruz. Misyonumuz, araştırmacıların tedavileri daha hızlı bulmasını sağlamak, her klinisyenin uzman olmasını sağlamak ve ailelerin bakımları hakkında en bilinçli kararları vermelerine yardımcı olmaktır.”

Myerson, hastaları nasıl daha iyi tedavi edeceklerini öğrenmelerini ve ailelerin bakımları hakkında daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olmalarını sağlayacağını belirtti. Şirket ayrıca verileri gerçek zamanlı olarak analiz etmek için yetenekler geliştirmeyi de hedefliyor. .

Truveta’nın  sağlık sistemlerindeki araştırmacılar, aylar içinde daha geniş müşteri kullanımına hazır olabilecek  veri kümelerini sorgulamaya başlayacaklar .

McGuinness, Truveta’nın verilerinin üç şekilde değer yaratacağını söyledi. “İlk olarak, klinisyenler mevcut tedavilerle hastaları için daha iyi kararlar alabilecekler. İkincisi, ilaç firmalarının yarın için daha iyi tedaviler geliştirmesini sağlayacak” dedi McGuinness. “Son olarak, geri ödemenin gerçekten en güçlü sağlık sonuçlarının üyelerine sunulabilmesini sağlamaya yardımcı olduğundan emin olmak için ödeme yapanları destekleyecek.”

Veriler, Microsoft Cloud for Healthcare ile ortaklaşa Microsoft’un bulut platformunda depolanacak. Bu hizmet, Microsoft’un Microsoft 365, Teams ve Azure gibi bulut hizmetlerini sağlık sektörü için tasarlanmış yapılar ile birleştirecektir.

GE Healthcare Imaging’in başkanı ve CEO’su olarak geçen yıl teknoloji devine katılan McGuinness, Microsoft platformunun depolama esnekliği ve ölçeklenebilirliği sağlarken aynı zamanda gelişmiş analitik ve geliştirici araçları da sağladığını söyledi . Microsoft’un mevcut müşterileri arasında Humana, Allscripts, Premera Blue Cross, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi ve ilaç şirketi Novartis bulunmaktadır.

Microsoft CEO’su Satya Nadella bir videoda “Yapay zekanın , teknolojinin en önemli önceliği ve sağlık hizmetinin en önemli uygulamasıdır ” dedi . “Her gün üretilen muazzam miktarda sağlık verisini araştırmacılar, klinisyenler ve en önemlisi hastalar için iç görülere dönüştürmek için inanılmaz bir fırsat var.”

Şirket, 17 sağlık kuruluşu üyesinden alınan klinik verilerin yaş, coğrafya, ırk, etnik köken ve cinsiyete göre ABD’nin tüm çeşitliliğini temsil ettiğini söylüyor.

Yöneticiler, daha fazla üyeden gelen daha fazla veriyle, daha kesin durumlarda daha fazla hastalık ve daha fazla ilaç üzerinde çalışılabileceğini ifade ediyorlar. Hastaların yaşı, coğrafyası, ırkı, etnik kökeni ve cinsiyeti gibi çeşitli  kesitleri barındırması, saglık hizmet sunucuları ve araştırmacıların, yeni tedaviler ve terapötiklerin keşfini teşvik edecek, analitik iç görüler için sağlam bir temel oluşturacaktır..

Novant Health’in başkan yardımcısı ve dönüşümden sorumlu ve dijital yetkilisi Angela Yochem yaptığı açıklamada, “Aynı durumdaki hastalar çok farklı sonuçlara sahip olabilir” dedi. ” Truveta’nın benzeri görülmemiş veri platformu ve güçlü araçları ile ileri teknoloji aracılığıyla doktorlara çok sayıda iç görü sağladık ve iç görülerin katlanarak arttığını göreceğiz.”
Microsoft, Google ve Amazon Web Services ile   hastanelere ve sağlık sistemlerine bulut bilişim ve veri depolama teknolojisi sağlama savaşında sağlık hizmetlerinde  önemli bir hamle yapmış oldu.

https://news.microsoft.com/2021/09/29/microsoft-and-truveta-announce-strategic-partnership-to-accelerate-truvetas-vision-of-saving-lives-with-data/

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır