Xenobot bildiğimiz yapay zeka robotlardan çok farklı. Xenobot nedir? Nasıl üretildiler ve insan sağlığı için hangi faydaları sağlayacaklar?

Yapay Zeka ve Biyoloji birleşti ve Xenobot ismi verdikleri yeni yaşam formunu üretti. Bu yaşayan robotların üretiminde kurbağa kök hücresi kullanıldı. Xenobot üretmek için süper-bilgisayarlar kullanıldı. Bu bilgisayarlar, belirli görevleri yerine getirebilecek basit canlıların tasarımlarını yaptı ve binlerce tasarımı test etti. Süper bilgisayarların yapay zeka ile programlandığı bu işleme evrimsel algoritma deniyor.

“Evrimsel Algoritmalar” ile yaşayan organizma üretmek mümkün

Evrimsel algoritmalar, biyolojik evrimdeki doğal seçilim (çevre koşullarına kolay uyum sağlayabilenin hayatta kalması), üreme, mutasyon, rekombinasyon gibi mekanizmalardan esinlenilerek oluşturulmuştur.

Evrimsel algoritmanın kullanım alanı nedir?

Evrimsel algoritmalar, hangi organizmaların bir hedefe doğru hareket etmek gibi işe yarayacak görevleri yerine getireceğini tahmin ediyor. En işe yarayacak organizma bu yöntemle seçiliyor. Bu yöntemle oluşturulan sanal modeller, mikro-cerrahi araçları kullanılarak bilim adamları tarafından birleştiriliyor. Xeonobotlar üretilirken kurbağa derisi ve kalp hücreleri birleştirildi. Bu organizmaların hareket edebilmesini sağlayan şey ise kalp hücrelerinin kasılıp gevşeme becerisi.

Yaşayan ve Programlanabilir Bir Organizma

Xenobotlar, uzunluğu 1mm bile olmayan, 500-1000 arası yaşayan hücreden yapılmış yapay bir doku. Birbirlerinden farklı şekillere sahip. Bazılarının küçük bacakları var. Kendilerini çizgisel ya da dairesel yönlere doğru itebiliyor, birlikte hareket edebiliyor ve küçük objeleri hareket ettirebiliyorlar.

Ömürleri 10 gün ancak insan sağlığına uzun yıllar katkı sağlayacaklar

Bu ilginç yeni yaşam formunun insanların, hayvanların ve çevrenin sağlığını geliştirme potansiyelleri çok yüksek.  Xenobotların sağlığımız için yaratabileceği değerler şunlar;

  • Mikro plastik atıkları toplayarak okyanus kirliliği ile mücadelede çığır açabilirler
  • Xenobotların tasarımında, küçük cepler var. Bu cepler insan vücudunda ilaçları taşıyabilme kapasitesine sahip.
  • Gelecekte geliştirilecek olan versiyonları, hastaların kendi hücrelerinden üretilebilir ve bu da doku onarımı ve kanserle savaşta kullanılabilir.
  • Tamamen organik yapıları sebebiyle, metal ve plastikle üretilmiş teknolojilerin yerini alabilirler.

Dünyanın ilk yaşayan robotunun nasıl üretildiğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.