Kadın Sağlığında Hamilelik Teknolojileri

Kadın Sağlığında Hamilelik Teknolojileri

Kadın sağlığına yönelik  dijital sağlık teknolojileri, kadınların hamilelikten çocuk bakımına kadar  geçen zorlu  süreçlerinin, daha konforlu ve güvenli hale getirilmesi, hamilelik  komplikasyonlarından korunması  için  bir çok alternatif teknolojiler sunmaktadır.

Yeni gelişen hamilelik teknolojileri, hamileliği izlemeyi ve hamile kadınların yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu teknolojiler,  annenin hamileliği süresince  ihtiyaç duyacağı bilgiler, yönlendirmeler ve sağlıklarını takip edebilecekleri uygulamalar ile kadınların daha sağlıklı hamilelik süreci yaşamalarını  desteklemektedir.

Dijital teknolojiler ile anne ve çocuk daha  güvende

Kadın sağlığına yönelik geliştirilen yeni teknolojiler ile   anlık olarak hem kadının  hem bebeğin verileri  toplanarak, risk değerlendirmesi yapılıyor, doktor veya hastaya gerekli uyarılar gönderilebiliyor. Hamile kadınların,  kendisinin ve bebeğin  gelişmesinin takip  ediliyor, değerlendiriliyor, doktoru tarafından izlenebiliyor olması, risk oluşmadan önce tedavisinin başlatılabilmesi, anne ve çocuğun   daha güvenli şekilde hamilelik  sürecinin  tamamlamasında gelişmesinde dijital teknolojilerin önemini göstermektedir.

Kadın sağlığına yönelik teknolojiler, tedavi ve riskleri tahmin etmekle birlikte hamilelik ilerleme  sürecinde her hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenmiş kişiselleştirilmiş bilgilerin kendilerine ulaştırılmasında  yardımcı olabilecektir. Kadın sağlığına yönelik bu  dijital uygulamalar ve akıllı  cihazlar ile tedavi sürecinde hamile kadınlara  hatırlatıcı bilgiler verecek,  hamileliğe bağlı diyabet oluşması gibi durumlarda  anneyi ve doktoru uyarabilecektir.

Hamilelik  takibi yönelik  teknoloji örnekleri

Kadın sağlığına yönelik teknolojiler biraz gecikmeli geliyor olsa da halen onaylamış ve alma aşamasında bir çok ürün ve uygulama piyasada  yerini alacak görünüyor.

Ava Women:  Kadınların, vücutları hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlamak amacına yönelik geliştirilen cihaz ile hamileliklerini takip edebileceklerdir. Cilt sıcaklığı, dinlenme nabız hızı, solunum hızı, kalp hızı değişkenlik oranı, perfüzyon, hareket, biyoempedans, ısı kaybı ve uykuyu ölçen FDA tescilli ve CE sertifikalı bir cihazdır. Kullanıcılar, semptomları ve verileri  kaydederek, olası sağlık sorunlarını doktoru ile paylaşabilir değişiklikleri belirleyebilir.

PregnanTech:   Erken doğumu önlemek için akıllı bir cihaz   olan PregnanTech, serviks üzerindeki yükü ve baskıyı azaltmak, servikal genişleme ve kasılmalara rağmen kısalmayı önlemek ve erken doğuma yol açan biyomekanik kaskadını geciktirmek için yenilikçi bir ürün geliştiriyor.

Lioness adı verilen bu silikon halka, uygulama aletlerinin yardımıyla ameliyatsız basit bir işlem sırasında serviksin yukarısına yerleştirilir ve kasılmalar olduğunda bile serviksi uzamış ve kapalı tutar. Cihaz terminde kaldırılır.

Nuvo:Yüksek riskli gebelik izleme  çözümüne sahip olan bu teknoloji hamile kadınların beline takılan kemer şeklinde kullanılmaktadır. FDA onaylı cihaz, merkezi ve akustik sensörler kullanarak fetal hareketleri, fetal kalp atış hızını ve anne kalp atış hızını ölçer.

Pregnascan :İlk hamileliğinden endişe duyan kadınlar için  hamilelik   süreci , tüm güzelliği ve zorluklarıyla oldukça stresli bir dönemdir.  Günlük ölçümleri doğrudan doktorun ofisine gönderebilen  Evde izleme teknolojisi ile  ilk hamileliğin yaşayan bu endişeli anneler  stresini azaltabilir. Pregnascan, hamile kadınların durumlarını izlemelerine yardımcı olmanın yanı sıra potansiyel olarak kötü huylu tümörün   teşhis etmede yardımcı olmayı amaçlar. Bu tür koşulların erken tanınması, doktorların zamanında müdahale etmesine yardımcı olabileceğinden, şirketin uzaktan bakım desteği, konseptlerinin anahtarıdır.

Pregnascan sistemi, kullanıcının akıllı telefonuna bağlanan akıllı bir nabız oksimetresi ile ölçülen kalp atış hızı, arteriyel oksijen satürasyonu (SpO2), nabız dalgası analizinin düzenli ölçümü ve kaydı için uygundur. Ayrıca kan basıncını, kilosunu ve diğer olayları kaydeder ve tüm verileri bulutta bağlar. Bir algoritma sonuçları analiz eder ve doktora bağlanır – daha sağlıklı bebekler ve daha mutlu anneler için gerçek bir 21. yüzyıl çözümü.

BloomLife:Anneler için yeni teknolojilerle doğum öncesi bakıma yönelik olarak, kasılmalar hakkında gerçek zamanlı geri bildirim sağlamak için rahim aktivitesini ölçen ve izleyen  giyilebilir ürün geliştirdi. Şirket, giyilebilir teknolojilerini daha işlevsel hale getirmek yeni öngörücü biyobelirteçleri belirlemek için  yapay zeka makine öğrenimini uygulamayı planlıyor.  Şirket bakıma erişimi artırmak ve doğum sonuçlarını iyileştirmek ve sağlık bakım maliyetlerini azaltmak için anne adayına ve doktorlara  gerekli bilgiler sağlamak için  cihazları veri analitiği ile birleştiriyor. Bu sayede erken doğum gibi gebelik komplikasyonlarını daha iyi tahmin etmek ve yönetmek için anneden alınan verileri, tedaviye yönelik  bilgilere dönüştürüyor

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7755557/
https://medicalfuturist.com/10-outstanding-companies-for-womens-health/
https://bloomlife.com/
.https://premier.pregnascan.eu/

 

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır