Abbott, Kronik Ağrı ve Hareket Bozukluklarının Tedavisi  İçin Nöromodülasyon Hasta Bakım Teknolojisi NeuroSphere  Sanal Kliniği’ni Tanıttı

Abbott, Kronik Ağrı ve Hareket Bozukluklarının Tedavisi  İçin Nöromodülasyon Hasta Bakım Teknolojisi NeuroSphere  Sanal Kliniği’ni Tanıttı

Abbott  nöromodülasyon cihazı,  hastaların  doktorlarıyla iletişim kurmasına ve lokasyondan bağımsız olarak gerçek zamanlı olarak uzaktan tedavi almasına olanak tanıyan bir sistemdir.

Abott, Kanada’da türünün ilk örneği olan ve Abbott’un nöromodülasyon teknolojisiyle uyumlu  Neuro Sphere Sanal Cliniği uygulamaya geçirdiğini   duyurdu.  Bu uygulama ile Kronik ağrı, parkinson hastalığı veya esansiyel titreme sorunu yaşayan ve konumu nedeniyle hizmet  almakta zorluk çeken veya tedavi için seyahat edemeyecek durumda olan hastalar için tedaviye erişim potansiyeline sahip olacaklar.

Abbott’un NeuroSphere Sanal Kliniği, hastalara esnek  ve konforlu şekilde doktorlarıyla her yerden bağlantı kurarak güvenli şekilde, görüntülü sohbet ve entegre uzaktan programlama özelliği olan uygulama aracılığı ile   tedavi almam imkanı sunar.

Bu özellik, hastanın  nörostimülasyon cihazını kullanarak, klinisyen  uygulaması ve  bir uzaktan bakım bağlantısını kullanarak, güvenli şekilde yeni tedaviler için   uzaktan reçete yazmalarını sağlar.

Kanada’da 6 milyondan fazla kişinin kronik ağrı ile yaşadığı 100 bin civarında  kişinin Parkinson hastası olduğu,2 milyon civarında kişinin de esansiyel tremor ile yaşadığı tahmin edilmektedir. Bir sağlık merkezinden uzakta  yaşayan  bu kişilerin çoğu, doktorlarını yüz yüze göremedikleri için bakıma erişimde zorluk çekmektedir. Genellikle yolculukla ilgili zaman ve/veya seyahatlerine yardımcı olacak bir bakıcının bulunması mümkün görünmemektedir.

Zamanlama sorununa ek olarak, hastalar ve bakıcılar seyahatle ilgili yüksek  maliyetler ve düşük istihdam ücretleri ile karşılaşabilirler. Bu, daha çok ülkenin kırsal, kuzey ve uzak bölgelerinde yaşayanlar için geçerlidir.

Toronto Western Hastanesi’ndeki Krembil Beyin Enstitüsü’nden Dr. Alfonso Fasano , “Kişisel programlamaya alternatifler olmadan, bu hastaların çoğu, özellikle seyahat yüküyle karşı karşıya kalanlar, bakımı erteleyebilir veya bundan vazgeçebilir” dedi .  “Neyse ki, yenilikçi sanal sağlık hizmetleri seçenekleri, tedavi ortamını değiştiriyor ve nihayetinde bakımı klinik duvarların ötesine taşıyor. Uzaktan uygulama hastaların doktorlarıyla sanal olarak iletişim kurarak uygun cihaz ayarlarını ve işlevselliğini sağlamalarına olanak tanıyan önemli yeni bir seçenektir. Bu, bağlı olmanın rahatlığını nörostimülasyon tedavisine özen göstererek, hastalara terapilerini kişisel ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yönetme yeteneği verir.”

NeuroSphere Virtual Clinic, aşağıdaki Kanada lisanslı Abbott nöromodülasyon cihazlarıyla uyumludur: **

  • Gövde ve/veya uzuvların kronik, inatçı ağrısının tedavisi için Proclaim™ omurilik stimülasyonu (SCS)
  • Alt ekstremitelerin orta ila şiddetli kronik inatçı ağrısının tedavisi için dorsal kök ganglion (DRG) tedavisini ilan edin
  • Parkinson hastalığı ve titreme tedavisi için Infinity™ derin beyin stimülasyonu (DBS) tedavisi

Abbott nöromodülasyon başkan yardımcısı Pedro Malha, “On yıldan fazla bir süredir Abbott, nöromodülasyon hastalarının karşılaştığı tedavi engellerini değerlendiriyor” dedi. “Bu süre zarfında, hastaları doktorlarına bağlamanın daha iyi yollarını bulmak için özenle çalıştık. NeuroSphere Sanal Klinik’in Kanada’da lansmanı, Abbott’un bilimi ve yeniliği işe koyma, insanların en iyi hayatlarını yaşamalarına yardımcı olacak çözümler sunma becerisinin bir örneğidir.”

Abbott nöromodülasyon teknolojilerinin devam eden evrimi, fiziksel semptomların giderilmesinin ötesine geçmek ve nörolojik bozuklukları olan kişilerin yaşamlarını iyileştirmek için en son teknolojilerle entegre hasta merkezli araştırmalara olan bağlılığı vurgulamaktadır. Abbott’un NeuroSphere Sanal Kliniği ilk olarak Mart 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürüldü .

*DBS için nörostimülasyon sistemleri, levodopaya duyarlı Parkinson hastalığı veya titremesi olan hastalarda kullanılır.  § Hücresel veya Wi-Fi bağlantısı olan ve yeterince şarj edilmiş hasta kontrolörü olan herhangi bir yer.

† NeuroSphere Virtual Clinic ile kullanılan St. Jude Medical Clinician Programmer App ve St. Jude Medical Patient Controller App şu anda lisanslıdır.

**İçindeki cihazların belirli yapılandırmaları Kanada yasalarına göre lisanslanmamış olabilir. Kanada’daki cihaz(lar)ın yasal durumu için yerel satış temsilcinizle iletişime geçin . Bu ürün, bir doktor tarafından veya onun talimatı altında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kullanmadan önce, ürün kartonunun içindeki (varsa) veya adresindeki Kullanım Talimatlarına bakın.medikal.abbott/kılavuzlarKanada  için geçerli olan Endikasyonlar, Kontrendikasyonlar, Uyarılar, Önlemler ve Olumsuz Olaylar hakkında daha ayrıntılı bilgi için .

Nöromodülasyon Hakkında
Nöromodülasyon, kronik ağrı ve Parkinson hastalığı ve esansiyel titreme gibi belirli hareket bozukluklarından muzdarip hastalar için sıklıkla önerilen gelişmiş bir kişiselleştirilmiş tedavi seçeneğidir. Abbott nöromodülasyon sistemleri, şarjsız implante edilmiş bir jeneratör ve beynin ağrı veya titremeye neden olan bölgelerine hafif elektrik darbeleri göndermek için kurşun adı verilen ince bir tel kullanır. Bu darbeler, bu semptomlardan sorumlu sinyalleri keser. 6

Abbott Hakkında
Abbott, insanların yaşamın her aşamasında daha eksiksiz yaşamalarına yardımcı olan küresel bir sağlık hizmetleri lideridir. Hayat değiştiren teknolojilerden oluşan portföyümüz, teşhis, tıbbi cihazlar, beslenme ve markalı jenerik ilaçlarda lider işletmeler ve ürünlerle sağlık hizmetleri yelpazesini kapsar. 113.000 çalışanımız 160’tan fazla ülkede insanlara hizmet vermektedir.

Kaynak  :https://finance.yahoo.com/news/abbott-introduces-canadas-first-remote-120000800.html#:~:text=About%20Neuromodulation&text=Abbott%20neuromodulation%20systems%20use%20a,signals%20responsible%20for%20these%20symptoms.

 

 

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır