Kamuda Hizmet Verecek Bilişim Firmaları İçin Yetki Belgesi Zorunlu olacak

Kamuda Hizmet Verecek Bilişim Firmaları İçin Yetki Belgesi  Zorunlu olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kamu bilişim projelerinde bulunacak firmalar adına düzenleyeceği yetki belgesi, kamu ihalelerinde de zorunlu duruma getirilecek.

“Kamu Bilişim Hizmet Alımı Kapsamında Katılımcıların Yetkilendirilmesi Hakkında Yönetmelik”in Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanmasının akabinde gözler yapılacak işlemlere odaklandı.

Bakanlıktan alınan bilgiye nazaran, 3 ay sonra yürürlüğe girecek yönetmelik kapsamında uygulamaya alınacak yetkilendirme sistemiyle kamunun bilişim alımlarında kalite ve başarı performansının artırılması amaçlanıyor. Yönetmelikle kamu idarelerinin bilişim hizmet alımı projelerinde görev alacak bilişim firmalarının yetkinliklerini tespit etmeye dair yetki belgesi verilmeye başlanacak.

Bu kapsamda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilk aşamada 3 tip belge oluşturacak. Bunlar tüm bilişim hizmet alımlarında dikkate alınacak temel yetkinliği gösteren “Kamu Bilişim Yetki Belgesi”, yazılım projelerine dair olan “Yazılım Yetki Belgesi” ve sızma testi hizmetlerine ait “Sızma Testi Yetki Belgesi” şeklinde olacak. Bakanlık uygulamanın ilerleyen safhalarında diğer bilişim konuları adına da belge düzenleyebilecek.

Düzenlenecek yetki belgeleri, Kamu İhale Kurumunun (KİK) ilgili mevzuatında gerçekleştireceği düzenleme sonrasında kamu ihalelerinde de aranmaya başlanacak. KİK’in Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenecek yetki belgelerini kamu ihalelerinde zorunlu duruma getirecek düzenlemeyi yakın dönemde yayımlaması amaçlanıyor.

– KOSGEB destek sağlayacak

Yönetmelikte belirlenen kalite belgeleriyle yerli bilişim firmalarının da kurumsal gelişimi tetiklenmiş olacak. Bakanlık, bilişim firmalarının gerekli kalite belgelerini temin etmek adına yapacakları masrafları KOSGEB vasıtasıyla destekleyecek.

Bakanlık tarafından verilecek yetki belgeleri KİK tarafından gerçekleşecek düzenleme sonrasında, yaklaşık bir senelik sürede kamu ihalelerinde zorunlu duruma getirilecek. Bu sayede bilişim firmalarının gerekli hazırlıkları yapmaları adına yeterli süre tanınmış olacak.

 

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır