Telesağlık Hizmetlerinin Lideri “Online Terapi”

Telesağlık Hizmetlerinin Lideri “Online Terapi”

Telesağlık,  uzak mesafedeki kişilerin,  sağlık hizmetlerini desteklemek amacıyla,  elektronik bilgi ve telekomünikasyon teknolojilerinin kullanarak yapılan sağlık hizmeti olarak tanımlayabiliriz.

Telesağlık esasen telefonun icat edildiğinden beri kullanılan bir sağlık teknolojisidir. Hasta ve profesyonellerinin eğitiminden halk sağlığına ve sağlık yönetimine kadar bir çok alanda kullanıla gelmiştir.

Bununla birlikte, telesağlık  geçen yüzyıl boyunca gelişmeye devam etmiştir. Son yıllarda artarak devam eden çok  sayıda telesağlık  hizmetleri  vardır. online terapi  şu anda telesağlık hizmetlerinde lider durumdadır.

Bu konuda büyük hizmet  sağlayıcıların olmasına rağmen telesağlık hizmeti konusunda istatistikler kafa karıştırıcıdır.

 “Online Terapi” Neden Telesağlıkta ilk Sırada?

Son yıllarda , giderek daha fazla insan akıl sağlığının gerçeklerini tartışmaya başladı. Önceleri akıl sağlığı için doktora başvurulması bile insanların damgalanmasına neden olurken şimdi artık akıl sağlığımız için tedavi önceki kadar korkutucu değildir. Artık hepimizin ruhsal sorunları olabileceğini bunun için bir doktora başvurmamız gerektiği konusunda daha iyimseriz.

Yurt dışında , ünlüler açıkça akıl sağlığı sorunları hakkında konuşmaya başladılar, okullar öğrencilerinin akıl sağlığını korumaya yeni  farkındalıklar oluşturdular  ve işverenler akıl sağlığının önemini dile  getiriyorlar.

Bu da , akıl sağlığı tedavileri arayan insanların sayısında keskin bir artışa yol açtı.

Ruh sağlığı dünyasındaki son gelişmelerden biri çevrimiçi terapinin ortaya çıkışıdır Çevrimiçi terapi, insanların akıllı telefonlarını veya bilgisayarlarını kullanarak evlerinin rahatlığında terapi aramasına izin veren bir terapi şeklidir.

Akıl sağlığına karşı mevcut damgalama göz önüne alındığında, birçok kişi – özellikle gençler – akıl sağlığı için yardım aramanın bir yolu olarak çevrimiçi terapiye başvurmaktalar. Bu, damgalamanın potansiyel tehlikelerinden kaçınmalarını ve yargılama korkusundan rahat olmalarını sağlamaktadır.

Yine de, çevrimiçi terapiyi yararlı bulan sadece gençler değil. Her yaştan insan çevrimiçi terapide teselli aramaktadır. Meşgul profesyoneller, evde kalan anneler, çok çalışan öğrenciler ve diğer kişilerin, bulundukları yerden terapi alabilmeleri için büyük  bir fırsattır.

Birçok çalışma, özellikle geleneksel bilişsel davranış terapisi ile birlikte yürütüldüğünde çevrimiçi terapinin etkili olabileceğini kanıtlamıştır .

  • Araştırmalar , mesaj tabanlı çevrimiçi terapi uygulanan kişilerin 4 ay sonra depresif semptomlarda% 50 oranında bir azalma ve 4 ay sonra anksiyete semptomlarında% 57 oranında bir azalma yaşayabileceğini ortaya koymuştur .
  • Halkın% 98 i online danışmanlığın  karşılıklı yapılan  tedaviden çok daha rahat ve  daha çok uygun buluyor.
  • İnsanların% 88’i,   4 aydan daha fazla süren danışmanlıklar da  çevrimiçi danışmanlığın geleneksel  tedaviden çok daha hesaplı olduğunu bildirmiştir .

Bu istatistikler tek başına, çevrimiçi terapinin geleneksel danışmanlığa uygun bir alternatif olduğunu kanıtlamak için yeterlidir.

 

www.healthit.gov/faq/what-telehealth-how-telehealth-different-telemedicine
www.medgadget.com/2020/02/online-therapy-leading-among-all-telehealth-services.html

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır