Mobil Uygulamalar Akıl Sağlığını Güçlendirebilir Mi?

Mobil Uygulamalar Akıl Sağlığını Güçlendirebilir Mi?

Mobil uygulamalar ile akıl sağlığı problemlerini tespit etmekte, semptomları iyileştirmekte, kullanıcıların ruh halini ve özyönetim becerilerini geliştirmektedir.

Bugüne kadar geliştirilmiş sağlık mobil uygulamalarının çoğu, fiziksel sağlığın geliştirilmesine odaklıdır. Buna karşın akıl sağlığı ile ilgili mobil uygulamaların sayısı da giderek artmaktadır.

Mobil uygulama mağazalarında, akıl hastalıklarını önlemeyi ve tedavi etmeyi hedefleyen birçok uygulama bulmak mümkün. Bu uygulamalar genellikle, akıl sağlığı ile ilgili problemleri tespit edebilmeyi, semptomları iyileştirmeyi, kullanıcıların ruh halini ve özyönetim becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. Healthcare IT News’in bildirdiği üzere, dünya çapında kullanıcıların ulaşabileceği, akıl sağlığı ile ilgili mobil uygulama sayısı 800.

Bu uygulamalar, anksiyete ve depresyonla başa çıkma, bağımlılıklarla mücadele etme, online psikolojik destek gruplarına katılma ya da bir uzmandan online psikolojik danışmanlık alma gibi farklı imkanlar sunabiliyor.

Bugün Türkiye’de akıl sağlığı ile ilgili çok az sayıda mobil uygulama mevcut (bir örneği; Terapist) Bu uygulamaların dünya çapındaki hızlı artışı gözlemlendiğinde, bu uygulamaların Türkiye’de de artış göstermesi mümkün. Benzer nitelikte mobil uygulamalar ülkemizde de yaygınlaşmadan önce, bu uygulamaların olumlu ve olumsuz yanlarını gözden geçirdik.

Mental Sağlık Mobil Uygulamalarının Olumlu Yönleri

Kolay ulaşılabilirlik:

Mental sağlıkla ilgili uygulamaların sunduğu hizmetler, hastaların en çok ihtiyaç duyacağı zamanda ya da vakitlerinin en uygun olduğu zamanda kullanılabilir. Ayrıca yüzyüze psikolojik danışmanlık randevusuna gidemeyen hastalar için avantaj sağlıyor. Bu da hastaların terapiye devam etme motivasyonlarını canlı tutabiliyor.

Anonimlik:

Uygulamanın kullanıcıları, diğer kullanıcılarla etkileşime geçmeden ve kimliklerini bildirmeden tedavi arayışında bulunabilirler.

Düşük Maliyet:

Mobil uygulama ile alınan çevrimiçi psikolojik danışmanlık hizmetleri, geleneksel danışmanlık ücretlerinden çok daha ucuz. Mobil uygulamalar ise çoğunlukla ücretsiz ya da çok düşük bir ücret talep ediyorlar.

Psikolojik Desteğe İlk Adım:

Ruh sağlığı ile ilgili problemler yaşayan insanların, psikolojik destek almaktan çekindiklerine sık rastlanır. Bu mobil uygulamalar, tam kapsamlı psikolojik destek almaları için ilk adım niteliği taşıyabilir. Onları motive edebilir.

Olumsuz Yönleri

Etkililik:

Mental sağlık ile ilgili mobil uygulamaların etkililiğine ilişkin bilimsel kanıt elde etmek ve geleneksel terapi yöntemleriyle karşılaştırabilmek şimdilik mümkün değil. Ayrıca uygulamaların hangi tür ruhsal problemler için etkili olduğunu belirlemek zor.

Gizlilik:

Sözkonusu uygulamalar kullanıcıların çok hassas bilgileri ile ilgilendiği için, kullanılara gizlilik garantisini sağlayabiliyor olması gerekmektedir.

Düzenleme:

Akıl sağlığı teknolojilerinin işleyişini kimlerin düzenleyeceği belirsizdir. Ayrıca, kullanıcılara uygulamanın işe yarar olduğunu garanti edebilecek genel bir standart oluşturulmamıştır.

Olduğundan iyi göstermek:

Mental sağlıkla ilgili uygulamaların, kullanıcıda uygulama kapasitesinin çok üstünde beklentiler oluşturması ve bu beklentileri karşılayamaması mümkündür. Bu durumda kullanıcılar daha etkili terapi ve tedavi yöntemleri aramaktan da vazgeçebilirler.

Seda Oflas