HBYS’nin ABD Örneği

HBYS’nin  ABD Örneği

ABD’de  Elektronik sağlık kayıtları“Hasta Koruma ve Ekonomik Bakım Yasası” ile  zorunlu tutulmuştur. e-sağlık kayıtlarının  sağladığı yararlar  nüfus- sistem ilişkisinin ne kadar iyi kurulduğuna göre değişmektedir. Elektronik medikal kayıtların en büyük yararı, birlikte çalışılabilirliği (interoperability) teşvik etmesi ve böylece hastane – klinik arası kesintisiz ve sürekli bakım olanağı sağlamasıdır. Hastaları kendi tedavi süreçlerine dahil eder. Kronik hastalıkları kontrol edebilmelerini ve bazı durumlarda engelleyebilmelerini sağlar.

Baptist Memorail Health Care’in başkan yardımcısı, Bilgi ve Dönüşüm Ofis Şefi olan Bevelry Jordan, E-sağlık kayıtlarını herkes için yararlı hale getirmenin yollarını tartışıyor. Baptist Memorial Health Care, ABD’deki en büyük kar amacı gütmeyen sağlık sistemlerinden biri. Bu sistem 22 hastaneye ve 160 doktor ofisine bağlı çalışıyor.

E-sağlık kayıtları için yazılımlar üreten Epic’i kullanarak, Baptist OneCare isimli kendi yazılım markalarını da yarattılar. Bu marka MyChart isimli bir platform aracılığıyla, hastaların mobil cihazlardan ve bilgisayarlardan tıbbi kayıtlarına erişmelerini sağlıyor. Bevelry Jordan’ın aktardığı üzere, Baptist MyChart’ı kullanan 325.000’den fazla hasta mevcut.

 

MyChart kullanarak hastalar;

  • Online randevu alabilirler
  • Randevuları için online hastane girişi yapabilirler (check-in)
  • Randevu hatırlatmaları alabilirler
  • Faturalarını online ödeyebilirler
  • Grip aşısı hatırlatması alabilirler
  • Kolonoskopi ve mamogram hatırlatmaları alabilirler.

 

2020 sonbaharı itibariyle, 2 yeni özellik daha sunacaklarını aktardılar. Bu özelliklerin adı On My Way (yolumun üzerinde) ve Hello Patient. On My Way özelliği, hastaların doktorların ofisine giderken, doktorlara haber vermelerini sağlayacak. Hello Patient ise GPS yönlendirmeleri ile en yakın kliniği bulmalarını sağlayacak.

Jordan’a göre, elektronik sağlık kayıtları, sağlık sektörünü analitiğin yeni dünyasıyla tanıştırıyor. Sağlık sistemleri, sepsis gibi hastalıklara erken müdahale ve tedavi sağlamak için tüm nüfusun e-sağlık verilerini kullanabilir. Jordan, Baptist Memorial Healthcare’in sepsis hastalığının ilk göstergelerini öngörmeyi mümkün hale getirecek bir model üzerinde çalıştıklarını aktarıyor. Bu çalışmayı, doktorların, hemşirelerin, teknik ekibin vb birçok sağlık personelinin interdisipliner bir çabası olarak gördüğünü belirtiyor.

 

Doktorlar E- Sağlık Hizmetlerini Kullanırken Zorluk Yaşayabiliyorlar

 

Jordan, e-sağlık kayıtlarının yarattığı fırsatların yanında, bazı güçlükler yaratabildiğinin de altını çiziyor. ABD’deki doktorların %35’inin, e-sağlık kayıtları sebebiyle bıkkınlık yaşadıklarını belirtiyor. Jordan, bu durumdaki doktorların sessiz kalmak yerine yardım talep etmeleri gerektiğini hatırlatıyor. Böylece elektronik sağlık kayıtlarının, onların da hayatlarını kolaylaştıracağını düşünüyor.

Baptist’in özelliği, verimlilik araçlarına sahip olması. Baptist OneCare ile doktorların zamanlarını nerede harcadıklarını ve gerekmediği halde nerelere tıkladıklarını görmek mümkün. Bu da doktorların daha verimli çalışması için kullanılabiliyor. Ayrıca, doktorların uygulama içinde daha fazla vakit geçirerek bilgi haznelerini genişletmeleri konusunda da destekliyor.

Jordan, bu durum ile ilgili benzetmesini şu ifadelerle dile getiriyor;

“Yeni bir bilgisayar alan tüketici, tüm kısayolları ve gerekli araçları nasıl kullanacağını hemen öğrenmiyor. İlgili açıklamaları okuyarak ya da bilgisayarla zaman geçirerek, daha rahat kullanabilecekleri becerileri zamanla ediniyorlar. Doktorların elektronik sağlık kayıtlarını kullanırken izlemesi gereken yöntem de bu olmalı. Bu nedenle doktorlar için eğitici materyaller de hazırlıyoruz.”

Epic’in “It’s Possible” isimli videoları, doktorların grafik oluştururken yararlanabilecekleri ipuçları ve pratik araçları sunuyor. İlk aşamada hasta belgelerinin düzgün bir şekilde hazırlanmasını sağlayacak bu eğitici videolar, doktorların zamanını daha etkili kullanmasını sağlıyor. Ayrıca hazırlanan grafiklerin yeniden düzenlenmesi gereği de ortadan kalkıyor.

 

Hasta_verilerinin_GizliligiHasta Verilerinin Gizliliğini Korumak Çok Önemli

 

Elektronik sağlık kayıtlarının yaygınlaşması ile hastaların sağlık verilerini koruma sorumluluğu da artıyor. Jordan’a göre veri gizliliği, gün geçtikçe sağlık çalışanlarının mesleklerinin daha da önemli bir parçası haline geliyor. Her gün elektronik sağlık kayıtlarının güvenliğini sağlamak için yeni yollar araştırdıklarını ve eğitimler verdiklerini ekliyor.

Güvenlik açıklarının önlenmesine yardımcı olan muhtemel güvenlik boşlukları ve bu boşlukların kapatılmasına yardımcı olacak veriler hakkında raporlar aldıklarını ve Baptist’in sık sık güvenlik değerlendirmelerine katıldığını belirtiyor.

Bunun yanı sıra hastaları, kendi verilerinin güvenliğini sağlamada aktif bir rol üstlenmeleri için cesaretlendirdiklerini de söylüyor. Bu güvenliği sağlamanın yolları elektronik sağlık hizmetlerindeki hesaplarından çıkış yaptıktan sonra sayfadan ayrılmaları, Anti-virüs kullanmaları, akıllı telefondaki uygulamaların kişisel verileri üçüncü taraflarla paylaşabileceklerinin farkında olmaları.

Jordan sözlerine son olarak şunu ekliyor; “Teknoloji, hasta erişiminden satın alınabilirliğe kadar her şeyi geliştirmeye devam ediyor. Nihai hedefimiz, daha fazla hastanın kendi kendisine daha iyi bakmasına yardımcı olmaktır.

 

 

Kaynak: Health Tech Magazines

Seda Oflas