2021 Yılında Gelişen Sağlık Teknolojileri

2021 Yılında Gelişen Sağlık Teknolojileri
Gökan Arel       Sağlık Bilişimi

Bir çok teknolojinin ilk çalışmaları   yıllar öncesinde yapılmış olmasına rağmen  ürün haline gelmesi ve pazarda yer bulması bir çok faktöre bağlı olarak on yıllar  sürebilmektedir.

Salgının başından beri  başta gelişmiş ülkeler aldıkları kararlarda bir çok risk ve maliyetle karşılaştılar. Bu riskleri ve maliyetleri aşmanın  en önemli aracının  teknoloji olduğu , özellikle aşı geliştirme sürecinde bir kez daha  anlaşılmış oldu.

2021 Sağlık Teknolojileri Açısından Tarihe Geçti

2021 yılı küresel salgın nedeniyle sağlık teknolojilerinde bir çok yeniliğin uygulanmasının  ve geliştirilmesinin çok hızlı yaşandığı bir yıl oldu. Aşı, ilaç ve tedavi yöntemlerine yönelik  teknolojilerdeki insan kaynaklarının önemini artırırken hastanelerde hizmet veren  bilgi sistemleri hizmetlerinin ve personellerinin de önemini artırdı.

Salgın koşullarının getirdiği anormal koşullarda sağlık hizmeti verebilmek için tıbbi personel ile birlikte bilişim personelleri de  bu sistemin önemli bir parçası oldu.

2021 yılında Türkiye açıcından, sağlık teknolojilerindeki en önemli gelişme   Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı iş birliğiyle  Kovid-19 için  TURKOVAC     aşının 2  yıl gibi bir sürede geliştirilerek  aşılanmaya başlaması oldu.

Diğer bir gelişme Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde (UNAM) Türk araştırmacılar tarafından Kovid-19  teşhisini 10 saniyede yüzde 99 güvenirlikte yapabilen nanoteknoloji temelli “Diagnovir” adlı sistemin üretimine başlaması.

Diğer taraftan uzun yıllardır teknolojik olarak hazır olduğu halde kullanılması geciktirilen Teletıp gibi teknolojilerin kullanımının yaygınlaşması, Covid 19 sonrasında  kısa sürede gerçekleşti.

Bu yenilikler önümüzdeki yıllarda bazı teknolojilerin ön plana çıkarda Bu yazımızda 2021 yılında etkin olarak kullanılmaya başlanmış teknolojileri ve  önümüzdeki on yıllarda kullanılacağını göstermiş

2021 de  etkinliğini artıran  olan sağlık teknolojilerinden bazıları

Yeni İlaç Aşı geliştirme

Covid 19 aşı geliştirme süreci hızlı ve yenilikçi teknojiler ile kısa sürede gerçekleştirilmiş, messenger RNA (mRNA),aşılarının geliştirilmesin sağlamıştır. Geçmişteki aşı geliştirme yöntemlerine göre daha düşük maliyetlerde ve daha  kısa sürelerde gerçekleşen  bir çok çalışma  aşı ve ilaç teknolojilerinde tarihi bir  dönem  başlatmıştır.  mRNA aşı teknolojisi bir çok bulaşıcı hastalıklarında aşılarının geliştirilmesini sağlayacağı gibi kanser içinde ilaçlar geliştirme için araştırmalar yapılmaktadır.

Erciyes üniversitesi ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı iş birliği ile geliştirilen Kovid-19 aşısı TURKOVAC aşısı ile  Türkiye’de bu gelişmelere katılmıştır.

Bilkent Üniversitesi UNAM’ın altyapısında, COVID-19 Testini %99 doğruluk oranıyla 10 saniyede gerçekleştiren yeni tanı sistemi  geliştirildi. Dr. Öğr. Üyesi Bülend Ortaç ve ekibi, Bilkent Holding ve Bilkent Cyberpark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren E-A Teknoloji’nin ortak çalışması sonucu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19/SARS Cov2) tespitinde kullanılabilecek ‘in vitro’ bir virüs tanı sistemi geliştirildi.

Uzaktan Hasta İzleme ve Giyilebilir Cihazlar

Çoğunlukla fitness uygulamalarında kalp atış hızımız,uyku düzenleri için kullanılan cihazların gelişmesi ile diyabet, kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik hastalıkların takibinde kullanılmaktadır Giyilebilir sağlık teknoloji cihazları ile  aralıklı glikoz testi ihtiyacını ortadan kaldırır ve bunun yerine kişinin kan şekeri seviyelerini gerçek zamanlı

Uzaktan Hasta İzleme Sistemleri

 

olarak takip eder. Bu, kullanıcıların gıda ve egzersizin anlık etkilerini görmelerine ve yaşam tarzlarını buna göre şekillendirmelerine olanak tanır. Ayrıca hiperglisemi vakalarını hemen yakalayabilir.

Yaşlı bakımı, hamile  izleme , evde sağlık, uzaktan hasta izleme  ve teletıp teknolojileri ile entegre çalışacak olan giyilebilir sağlık teknolojileri gelecekte  pazarda çok daha fazla ürün sağlık teknolojilerinde yer alacaktır.

 Hassas Tıp , Kişiselleştirilmiş tedavi

Yapay zeka  makine öğrenmesi , genomik teknolojiler ile birlikte ile hassas tıp da gelişmeler hızlanmıştır. Geleneksel semptom odaklı tıp uygulamasını geliştirmek için yapay zeka ve makine öğreniminin kullanılması, gelişmiş teşhisler kullanılarak daha erken müdahalelere izin verilmesi  sağlanmakta, daha iyi  ve daha ekonomik olarak kişiselleştirilmiş tedavilerin uygulanması sağlanabilmektedir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Yapay  Zeka, Hassas Tıp  Kişiselleştirilmiş Tedaviyi Nasıl Geliştirir?

Veri depolama, işleme, değiş tokuş ve küratörlükte benzeri görülmemiş zorluklar yaşansa da, yapay zeka ve makine öğrenimi tabanlı büyük veri platformlarının geliştirilmesi, yüksek hacimli verilerin hızla analiz edilmesini sağlama ve  hassas tıp alanında devrim yaratma  potansiyeline sahiptir.

Yapay zeka makine öğrenmesi

Yapay Zeka uygulamaları, teşhis süreçleri, tedavi protokolü geliştirme, ilaç geliştirme, kişiselleştirilmiş tıp ve hasta izleme ve bakımı gibi bir çok sağlık alanında  uygulanmaktadır. Yapay Zeka algoritmaları, hastalıkların önlenmesi ve teşhisi için elektronik sağlık kayıtları aracılığıyla büyük miktarda veriyi analiz etmek için de kullanılabilir.

Yapay Zeka’nın sağlık sistemlerinde hastalıkların erken tespitinde en yaygın kullanım durumlarından biri. Başta görüntüleme  teknolojileri  hızlı ve hata payı çok düşük teşhis edebilmesi özellikleri  ile hızla yaygınlaşıyor.

Hastaların dijital sağlık verilerinden  paha biçilmez içgörüler oluşturarak klinisyenlerin daha iyi klinik kararlar almasına yardımcı olur. Yapay zeka, ilaç keşif ve geliştirme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için ilaç şirketleri tarafından da benimseniyor.

Akciğer Ultrasonunun Yorumlanmasında Yapay Zeka

Medikal nesnelerin İnterneti (İoMT)

Nesnelerin interneti (IoT) tüm cihazların  birbirleriyle konuşmasını sağlayan teknoloji olarak sağlıkta,  hastaların acilde bekleme sürelerinin kısaltılmasından, medikal cihazların arıza takipleri gibi bir çok alanda  başarılı olduğu görülmüştür. Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) etiketleri, kızılötesi sensörler, bilgisayarlı görme, hastane yatağı mevcudiyeti hakkında gerçek zamanlı veriler toplar

Üretim ve depolama tesislerinde bulunan RFID etiketleri ve barkodlar gibi IoT sensörleri, ilaç stoğuna gerçek zamanlı görünürlük sağlar ve bir yerden diğerine hareketini takip eder.

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR)

Sanal gerçeklik  ve artırılmış gerçeklik sağlıkta cerrahiden, teşhise kadar bir çok alanda kullanım potansiyelini hayata geçiriyor. Hastanın anatomi ve  fizyolojik    görünümü ile  ameliyathanede cerrahlara daha iyi çalışma alanı yaratabilir. Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR)  teknolojileri tedavide kalitesinin yükseltilmesi, cerrahi  süreçlerin optimizasyonu için her gün genişlemesini sürdürmektedir.  Nörolojik sorunların giderilmesi gibi sağlıkta bir çok alanda sanla gerçeklik teknolojilerinin yer alması kaçınılmaz görünüyor.

Wellness, Wellbeing Teknolojileri Sağlığı ve Refahı Nasıl İyileştirebilir?

Büyük Veri ve Tahmine Dayalı Analitik

Tahmine  dayalı analiz; gelecekteki  olaylar veya kararlar için öngörülerde bulunmak amacına yönelik olarak, geçmiş  verilerin modellenmesi,  veri madenciliği ve istatistik ile beraber  yapay zeka  kullanılarak   büyük veri  analizleridir

Tahmine dayalı analitik yöntemini kullanan  uzmanlar bir hastanın bu gün  tedaviye verdiği yanıtı,  aylar öncesinden değerlendirmesine olanak tanır. Hastada tedavinin olumsuz gittiğine dair belirtiler önceden    görülebilir, tedavi yöntemlerini daha erken değiştirmelerine olanak tanır. Hastalara yapılan  aylarca gereksiz ve ağrılı tedaviden kaçınılmakta, hasta tedavi kalitesinin artması sağlanmaktadır.

 

Kaynaklar
https://www.medicaltechnologyschools.com/medical-lab-technician/top-new-health-technologies
https://healthcareweekly.com/health-technologies/
https://healthtechmagazine.net/article/2020/12/healthcare-tech-trends-2021-new-tools-watch

Gokhan Arel

ODTU Endüstriyel Tasarım Mezunu. Datasel Bilgisayar A.Ş'deYazılım Geliştirme Tasarım Uzmanlığı, Hastane Bilgi Sistemi Yazılım Geliştirme Uzmanlığı, Monad Yazılım ve Danışmanlık Ltd. Şti'de Genel Müdür, Yönetim Kurulu Başkanlığı, Sağlık Bilişimi Yönetimi Derneği (SABİYED) Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Nucleus HBYS, LBYS, Doku Tiplendirme Takip Sistemi, Endoline Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Hasta Takip Sistemi Süreçlerini Yönetti.