Hastalar İçin Mobil Uygulamaya 1.8 Milyon Dolar Destek

Hastalar  İçin Mobil Uygulamaya 1.8 Milyon Dolar Destek

Pyx Health , hastanede  yatış süresince  veya başka bir sağlık olayından sonra yalnızlık veya sosyal izolasyon riski altındaki hastalara yardımcı olmak için tasarladığı bir uygulamanın büyümesini desteklemek için 1.8 milyon dolar destek aldı.

Uygulama, şakalar ve sorular aracılığıyla kullanıcılarla etkileşime giren Pyxir adında samimi bir chatbot yıldızı. Onun iddialı kurucusu, uygulamanın klinik yalnızlık için reçete olabileceğini umuyor.

Pyx Health , hastanede  yatış süresince  veya başka bir sağlık olayından sonra yalnızlık veya sosyal izolasyon riski altındaki hastalara yardımcı olmak için tasarladığı bir uygulamanın büyümesini desteklemek için 1.8 milyon dolar destek aldı.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Cindy Jordan, telefonla yapılan röportajda, geleneksel sağlık ortamlarının klinik yalnızlık gibi sağlığın sosyal belirleyicilerini ele alma mücadelesi verdiğini söyledi. “Pyx burada doğdu.”

Merkezi Tucson, Arizona’da bulunan Pyx Health , 2017 yılında kuruluşundan bu yana toplamda 3,5 milyon dolar topladı.

Uygulama, birçok sağlık uzmanının genel sağlık için pahalı ve zararlı olarak gördüğü bir sorunu ele almaktadır. Örneğin, 2017 yılında yapılan bir çalışmada , sosyal dayanışma vakfı  olan AARP, sosyal olarak yalıtılmış yaşlıların Medicare’e daha fazla bağlantılı olanlara kıyasla ayda 134 $ daha pahalıya mal olduğunu keşfetti. AARP, bunun aksine artritin aylık 117 dolara mal olduğunu söyledi.

Sorun, Super Bowl’da Google  Asistan için bir reklamda ortaya çıktı . Reklamda, 85 yaşında bir adam sesle aktive edilen cihazdan geç eşi Loretta’yı hatırlatmasını istiyor du.

Jordan ,Pyx Health çok özel bir kitleye hitap ediyor dedi , Yanlızlık veya  sosyal izolasyon içinde olan hastalar, acil servis sonrası, yatarak veya benzer tedavi himetinde sağlıkları  olumsuz  etkilenebilecek hastalardır.

 

“ Alexa ve Google bunu asla yapmayacaklar,” dedi Jordan. “Ama bence Alexa ve Google, Pyx’i insanların yaşamlarına ve evlerine daha da sokabilmemiz için harika araçlar olacaklar… Bu benim iddialı hedefim. Pyx’in yalnızlığa kuralcı bir çözüm olmasını gerçekten istiyorum. ”

Uygulamanın ana özelliği şakalar yapan, sorular soran ve kullanıcılarla etkileşime giren Pyxir adında bir sohbet botudur. Yaşlıların kullanması daha muhtemel telefon çeşitleri üzerinde çalışmak üzere üretilmiştir. Jordan , iPhone 11 yerine Samsung 5’i düşünüyor.

Pyx Health ayrıca, uygulamanın tarama araçları yardıma ihtiyaç duyduğunda personeli ulaşan bir çağrı merkezi işletmektedir.

Kişisel dokunuş çok önemli, dedi Jordan. Jordan, çoğu sağlık kuruluşunun   daha fazla katılımı teşvik etmek için mücadele ettiği bir dönemde, Pyx Health tarafından temasa geçen insanların yaklaşık% 70’inin uygulamayı indirdiğini söyledi. İnsanların% 83’ü bir ay boyunca neredeyse her gün kullanıyor.

Jordan, “Bir sağlık uygulamasının antitezi gibiyiz” dedi. “İyi bir arkadaşınla konuşuyorsun gibi geliyor… Sağlık sistemleri bunu yapmakta zorlanıyor.”

Jordan, kullanıcıların uygulama üzerinden etkileşimde bulunmak için arkadaşlarını ve aile üyelerini davet edebilir. Ancak birçok kullanıcı Pyxir’i tercih ediyor. Bir ankette robotun onları yargılamadığını söylediler.

Bu arada Pyx Health, bu yıl 5 milyon dolar gelir elde etmeyi ve 22 ila 40 çalışan arasında büyümeyi bekliyor. Aralık ayında sona eren 18 aylık gelirleri 2,1 milyon dolardı

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır