Yeni bobinler, bir kumaşa dikilmiş iletken gümüş kaplı ipliklere dayanmaktadır.Bobin bükülebilir olduğundan ve vücuda yakın yerleştirilebildiğinden, görüntüleme kalitesi,  tek boyutlu  cihazlara kıyasla daha fazladır.

MR taraması yapılırken, birçok hastanın vücut kısımlarının rijit radyo frekansı (RF) bobinlerine sarılması gerekir. Bunlar, her hasta için özel boyutta olmadıkları için rahatsız edici olabilir ve birçok MR muayenesinin gerçekleştirilmesi yarım saat veya daha fazla sürebildiğinden, tarama işleminin çoğu için yapılması zor olabilir.

Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, şimdi bükülebilen ve gerilebilen ve bir gün MR muayeneleri sırasında  giyilebilir giysiler içinde kullanılabilecek RF bobinleri geliştirdiler. Purdue’da biyomedikal mühendisliği ile elektrik ve bilgisayar mühendisliği yardımcı profesörü olan Joseph Rispoli, “içerisine bobinlerle yerleştirilmiş rahat bir kumaş takılarak bir görüntüleme oturumu yaptığınızı hayal edin ” dedi. “İletken ipliklerle işlenmiş, gelişmiş MR taraması için mükemmel sinyal-gürültü oranı sağlayan uyarlanabilir, esneyebilir  giyilebilir bir kumaş yarattık.”

Yeni bobinler, bir kumaşa dikilmiş iletken gümüş kaplı ipliklere dayanmaktadır. İş parçacıkları, sinyal / parazit oranını optimize eden bir zikzak deseni oluşturmak için alternatif bir düzende uygulanır.

Bobin bükülebilir olduğundan ve vücuda yakın yerleştirilebildiğinden, görüntüleme kalitesi,  tek boyutlu  cihazlara kıyasla daha fazladır. Memelerin MR görüntülemesinde  özellikle etkilidir, çünkü bu organlar farklı boyut ve yoğunluklardadır.

Şimdiye kadar, yeni bobinleri kullanarak sadece temel görüntüleme denendi, sonuçlar halihazırda  umut verici. Rispoli, “Ön sonuçlarımız, tam ölçekli bir cihazın, artan duyarlılık ve daha az yanlış pozitif dahil olmak üzere tanı testinin tüm yönlerinde üstün olacağını gösteriyor.” .

Yapılan Çalışma  Sonuçları

IEEE Biyomedikal Mühendisliği İşlemleri dergisinde özet olarak, 3 Tesla tarayıcı kullanıldığında yapılan bazı çalışma sonuçları :

SNR [sinyal-gürültü] hesaplamaları, bu gerilebilir bobin tasarımının, esneme derecesine ve yönüne bağlı olarak, SNR’de% 13-30 azalma ile esnek ve standart bir PCB bobin ile benzer olduğunu göstermektedir. Vücut içi bilek görültüleri dikişli bobin kullanılarak elde edilmiştir.

Bu malzeme kombinasyonu için SNR’deki azalmaya rağmen, mevcut esneyen bobin tasarımlarına kıyasla daha düşük bir SNR yüzdesi vardır. Bu görüntüleme sonuçları ve hesaplamaları daha karmaşık bobin geometrileri üzerinde ileride yapılacak olan deneyleri destekleyecektir.

Bu bobin, her yöne benzersiz bir şekilde esneyebilme ve cilde en yakın olan bölgeye yerleştirme imkanı sunarken, çeşitli esneme derecelerinde eklem görüntülemeye de izin verir. Malzemeler atletik giysilere benzer bir konfor sağlar ve anatomi çeşitlerine göre bobinlere dahil edilebilir.

Kaynak: https://www.medgadget.com/2020/02/stretchy-coils-to-make-mri-imaging-easier-on-patients.html