Covid-19 tedavisinde önemli gelişme

Covid-19 tedavisinde önemli gelişme

 

 

İstanbul Tıp Fakültesi, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören koronavirüs hastalarının belli bir bölümünün tedavisinde kullandığı intravenöz insan immünglobulini (IVIG) uygulaması ile başarılı sonuçlar elde etti. Yoğun bakımda entübe olarak tedavi edilen ve hayati risk taşıyan hastalarda, IVIG tedavisi sonucunda sağ kalım oranları, IVIG uygulanmayan hastalara göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Bu hasta grubunda yüzde 60’ın üzerinde seyreden ölüm oranının, IVIG uygulanan hastalarda yüzde 40’ların altına indiği belirtildi.
Hürriyet’te yer alan habere göre, İmmün yetmezlik ve diğer bazı otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılan ve genel ismi IVIG olan kan ürününün koronavirüs tedavisinde ortaya koyduğu sonuçlar sonrası bilimsel makale çalışması başlatan İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Figen Esen yönetimindeki ekibin başarısı, dünyada daha ileri seviye klinik araştırmaların hayata geçirilmesi konusunda öncülük etti.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nden gelen bu olumlu verilerden sonra, ABD’de farklı merkezlerde, koronavirüs hastalarında IVIG etkililiğini ve güvenilirliğini değerlendiren çok merkezli Faz-3 araştırma çalışmaları başlatıldı.

 

Sibel Kuşkondurmaz