ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir şirket olan Caption Health, doktorlara kalp görüntülerini yakalama konusunda kılavuzluk eden yapay zeka destekli ultrason yazılımı için ilk FDA onayını aldı.


 

Uyumlu olduğu teşhis amaçlı ultrason sistemlerine eklenti olarak çalışan  yazılım yapay zekayı, kullanıcının, kalbin teşhis kalitesine sahip görüntülerini yakalamasına yardımcı olmak için kullanmaktadır. Caption Guidance isimli bu yazılımın, farklı imalatçıların ürettiği tüm ultrason sistemlerinde çalışması hedefleniyor. Bugün ise yalnızca Teratech’in ürettiği ultrason cihazları ile kullanılabiliyor.

De Novo premarket incelemesinin bir parçası olarak Caption Guidance yazılımının incelendiği bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, sonografi konusunda az tecrübesi olan sekiz kayıtlı hemşirenin, ekokardiyografi görüntüleri almalarına yardımcı olmak için bu yazılım kullanılmıştır. Yakalanan görüntüleri değerlendiren kardiyolog ekibi, görüntülerin teşhis amaçlı kullanmak için oldukça yüksek kalitede olduklarını farketmişlerdir.

FDA’nın Cihazlar ve Radyolojik Sağlık Merkezi’ndeki In Vitro Diagnostik ve Radyolojik Sağlık Ofisi müdür yardımcısı Dr. Robert Ochs bir duyuruda şu sözleri söyledi;

“Ekokardiyogramlar, kalp hastalığının tanı ve tedavisinde en yaygın kullanılan tanı araçlarından biridir. Bugünün FDA pazarlama yetkisi, bir aile hekimliğinde kayıtlı hemşireler gibi ultrasonografi uzmanı olmayan tıp profesyonellerinin bu aracı kullanmasını sağlar. Bunun önemi, yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojilerinin, hastalar için hayat kurtarıcı olabilecek güvenli ve etkili kardiyak tanılara erişimi artırma potansiyelini gösterir.”

Caption Health bu yazılımın, hiç ultrason deneyimi olmayan birine bile kalbin yüksek kaliteli görüntülerini alma imkanı verdiğini iddia ediyor. Bu, doktorların kliniklerden çok çeşitli şekilde faydalanabilmelerine ve bazılarının böyle bir yazılım olmadan yapamayacakları işlemleri yapmalarına olanak sağlayacaktır. Şirket, Acil Servis odalarının, kritik bakım ünitelerinin ve anesteziyoloji bölümlerinin Caption Guidance’ın en yaygın kullanım alanları olmasını beklemektedir.