Vücuda Yerleştirilen Cihazlar İçin Mikro Ledler ve Güneş Panelleri Geliştirildi

Vücuda Yerleştirilen Cihazlar İçin Mikro Ledler ve Güneş Panelleri  Geliştirildi

Güney Kore’deki Gwangju Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, vücuda yerleştirilmiş kablosuz  cihazları ışık kullanarak çalıştırmak için bir yöntem geliştirdiler. Işığı deriden iletmek için bir mikro LED yaması ve bu ışığı elektriğe dönüştürebilen vücuda yerleştirilebilir cihazlarda bir fotovoltaik sistem içerir. Bu teknoloji, araştırmacıların pillere ihtiyaç duymayan cihazlar geliştirmelerini sağlayacak,  piller bittikten sonra bunları çıkarma ve değiştirme gereksinimini ortadan kalkacak.

Vücuda yerleştirilebilir elektronik tıbbi cihazların, özellikle uzun süreli  kronik  sağlık hizmetlerinin, yönetimi üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Bu tür cihazlar arasında kalp pili dahil olmak üzere geliştirilmekte olan yapay pankreas  bulunur. Bununla birlikte, bu cihazların  vücuda uzun süreli yerleştirilmesindeki en önemli  ortak sorun  enerji  tedarikidir.

“Biyomedikal elektronik vücuda yerleştirilebilir aktif tıbbi cihazlarda  en büyük taleplerden biri, pil değiştirme ameliyatları olmadan uzun sağlıklı yaşam için sürdürülebilir bir elektrik gücü sağlamaktır,” diyor araştırmaya katılan araştırmacı Jongho Lee. “Şu anda, güvenilir bir güç kaynağı bulunmaması Vücuda yerleştirilen aktif tıbbi cihazlarının işlevselliğini ve performansını sınırlamaktadır. Vücudumuzda yeterince elektrik gücü sağlayabilirsek, çeşitli işlevlere ve yüksek performansa sahip yeni tip tıbbi vücuda yerleştirilebilir cihazlar geliştirilebilir. ”

Şu anda, elektronik vücuda yerleştirilebilir cihazlar , cilde nüfuz eden ve enfeksiyon riski oluşturan harici tellerden veya dahili bir pille güçlendirilmelidir. Endüktif kuplaj gibi halihazırda kullanımda olan bazı kablosuz teknikler vardır, ancak bunlar genellikle yalnızca daha düşük güç seviyelerinde güvenlidir. Dahili piller önemli bir ömre sahip olabilir, ancak sonunda tükenecek ve değiştirilmeleri için cerrahi bir prosedür gerektirecektir. Bu hastalar için elverişsizdir ve ayrıca enfeksiyon ve diğer komplikasyonlar gibi risklerle birlikte gelir.

Bu sınırlamaları gidermek için, Koreli araştırmacılar vücuda yerleştirilebilir cihazların,  güneş panellerinin vücuda yerleştirilebilir  eşdeğerini kullanarak, kablosuz olarak enerji üretmek  için bir yöntem geliştirdiler. Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda açıklanan teknik, dışarıdan uygulanan bir ışık kaynağına, vücuda yerleştirilmiş   cihazın bulunduğu cilde yapışan mikro-LED yaması şeklinde dayanmaktadır.

Yama, ışığın bir dereceye kadar nüfuz etmesine izin veren yarı saydam dokudan yararlanır – el fenerinden gelen ışık, parmaklarınıza bastırılan, cildinizden geçtiğinde ortaya çıkan parlaklığı düşünün.

İkinci bileşen, elektrik üretmek için deri yoluyla iletilen ışığı kullanan vucuda yerleştirilmiş  bir cihaza bağlı bir fotovoltaik sistemdir. Şimdiye kadar, araştırmacılar sistemi farelerde test ettiler ve vücuda yerleştirilmiş bir cihaza başarıyla güç verebileceğini gösterdiler.

Lee, “Bu sonuçlar, şu anda mevcut vücuda yerleştirilen cihazların , insan vücudunda çeşitli, uygun tanı ve tedavi edici işlevler sağlamak için daha yüksek güç gerektiren yeni tip elektrikli vücuda yerleştirilen cihazların  gelişimini  hızlandırılması yanında uzun süreli kullanımını mümkün kılmaktadır” dedi.

Kaynak :https://www.medgadget.com/2020/07/micro-leds-and-solar-panels-to-power-medical-implants.html

Nurettin Altunbudak

1962 Yılı Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel Yayın Yönetmeni.