Türkiyedeki 32 Sağlık Teknoloji Girişimi

Türkiyedeki 32 Sağlık Teknoloji Girişimi

Sağlık, yeni teknolojiler  için büyük fırsatlar barındırmakla birlikte  sağlığın karmaşık süreçleri, uluslararası ve ulusal mevzuata uygun olması, çözümlerin kanıta dayalı  olması gibi bir çok zorluğu taşımaktadır.

Tedavi aşamasında doktor ve hemşirelerin kullanması gereken teknolojiler, geleneksel yüz yüze tedavi dışında, yeni teknolojilerin  tedavi süreçlerini daha kaliteli hale getireceği konusunda temkinli yaklaşım halen yaygın bir görüş olarak deva etmektedir.

Sağlık çözümlerinin hastanın diğer sağlık  verileri ile entegre olma  gerekliliği aşılması gereken önemli bir zorluk olarak ortaya  çıkmaktadır.  Bunun için  sağlık verilerinin aynı veri yapısını kullanıyor olması olası entegrasyonlar için olmazsa olmazdır.
Sağlıkta startup olmanın belkide en büyük zorluklarından biri geliştirilecek uygulamanın güvenirliğidir ki sağlık konusunda aşılması gereken önemli bir zorluktur. Bunun gibi bir çok etken sağlıkta startup olmanın  başarısını ve maliyetlerinde  etken olmaktadır.
Türkiye’de benzer zorlukların üstesinden gelerek   startup yolculuğuna çıkmış girişimcilerimizden bazılarını listeliyoruz.

Patalogların iş akışı ve laboratuvar işlemlerine yardımcı olur, karar destek ve yapay zeka çözümleri ile kanser tanı süresini kısaltan telepatoloji çözümleri sunar.

Virasoft kurucu ortağı Samet Ayaltı’nın   saglıkteknoloji.com daki  röporajı için tıklayınız

Yapay zeka destekli tıbbi görüntüleme teknolojilerine odaklanan SmartAlpha,gelecekte fiziksel konumlardan bağımsız  ,ultrason ve yapayzeka gücüyle tıbbi görüntüyü ortaya çıkaracak teknoloji üzerinde çalışıyor.

SmartAlpha kurucusu Utku Kaya ile Sağlıkteknoloji.com olarak  yaptığımız  röportaja  ulaşabilirsiniz

Kullanıcılara evlerinin konforunda idrar testleri yapma imkanı veren Vivoo, iki dakika süren test sayesinde, kullanıcıların hem su tüketimi, pH, keton, idrar yolları enfeksiyonu gibi testlerin sonuçlarına hem de vücut bilgilerine bağlı olarak beslenme ve sağlıklı yaşam tavsiyelerine anında ulaşmasını sağlıyor.

Vivoo  CEO’su Miray Tayfun’un saglikteknoloji’deki röporatajı  için tıklayınız

Virostem, gen düzenleme, rejeneratif tıp ve hücresel terapide yeni araçlar ve stratejiler geliştirmek için bilimsel araştırmalar yapmaktadır. CRISPR tabanlı gen düzenleme ürünleri ve teknolojilerinin geliştiricisi.  CRISPR Lentivirus vektörü, GFP ekspresyonu Lentivirus, Luciferase ekspresyonu Lentivirus, hücre hattı ve gen düzenleme, rejeneratif tıp ve hücresel terapi için diğerlerini içerir.

Virostem ile saglikteknoloji.com’un yaptığı röportaj detayına  ulaşmak için tıklayınız

Mobil sağlık hedefinde insanların sağlıklarını korumalarına ve yönetmelerine olanak sağlayacak, sağlık verilerini depolayabilecek ve yapay zeka ile iç görüler edinebileceği mobil uygulamalar üzerine yoğunlaşıyor.
Yeşil Science ile yaptığımız  röportajımız  için tıklayınız

Özel biyobaskı platformları oluşturma ve geliştirme konusunda uzman olan Axoltl ihtiyaça uygun  olarak  oluşturak geliştirdiği ürünleri, doku mühendisliği ve rejeneratif tıp alanlarındaki araştırmacılarla geliştirmektedir.

Axolotl kurucu ortağı  Onur Samet Yıldırım ile yaptığımız röportaj için tıklayınız

Biyolojik örnekler taranır ve elde edilen görüntüler  için buluta yüklenir.Uygulama ile , yapay zeka aracılığıyla özellikli kan hücresi sınıflandırmasını ve anormallikleri tesbit edilen test sonuçları,  doktorların değerlendirmesine hazır hale getirilmektedir.

Mantiscope İş geliştirme uzmanı Ayşe Güner Güre ile saglikteknoloji.com röportajı için tıklayınız.

Kurucu, Dr. Asiye Karakullukçu.Enfeksiyon hastalıklarının erken ve hızlı tanısı için taşınabilir biosensörler geliştiriyorlar. Hastaneler ve tanı sağlayan  sağlık kuruluşları, daha sonrasında kendi evde  test etmek isteyen insanlara ve hastalara eczane veya aracı kanallarda satılması hedefleniyor.

Kullanıcıların sağlık ihtiyaçlarını evden karşılamalarına yönelik olarak kan tahlilleri,antikor testleri işlemleri yanında uzman psikolog, diyetisyen gibi farklı branşlardaki doktor görüşmelerini online ortamda yapmalarını sağlıyor

 

Görme kaybını erken teşhis eden yerli girişim  EyeCheckup; diyabetik retinopati, ven oklüzyonu,sarı nokta hastalığı, glokom gibi hastalıklar nedeniyle oluşan görme kaybını önleme amaçlı, yapay zeka destekli erken teşhis sistemi sağlayarak kolay göz taraması imkanı sunuyor.

 

Hastaların branşa göre veya isminden doktor bulmalarını sağlayacak, randevu alınmasını sağlayan, hasta ve doktorların  online olarak buluşturan   bir sistemdir.

Kurucu Ortağı Veysel Özkapıcı. Göz tansiyonu olarak bilinen ve kalıcı körlüğün en önemli sebeplerinden bir olan göz hastalığına etkili ve yeni bir çözüm sunmayı hedefliyor. Gözlük şeklinde tasarlanan ürünleri  ile  hastalarının evde görme kayıplarının önüne geçebilecek.

Türkiye’nin en büyük online terapi platformu olan Evimdekipsikolog  ile Dünyanın her yerinden psikololar ile mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü görüşme yapabileceğiniz bir platformdur. Sağlık teknoloji odaklı çalışan  Evimdepsikolog 2021 yılında   525 bin tl yatırım  aldı.

Sağlık profesyonellerinin verimliliğini ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla pıhtılaşma izleme/teşhis sistemleri geliştirmeye odaklanan bir biyomedikal şirketi 2021 yılında 3.5 milyon dolar yatırım aldı.

Yapay zeka algoritmasıyla geliştirilen kilo kontrol prebiyotikleri, mikrobiyomu dost bakterilerle tanıştırarak kiloları kontrol altına alıyor. Kişiye özel beslenme stratejisi geliştiren ENBİOSİS 2021 yılında ilk yatırımını aldı.

 

Hekimler arasında konsültasyon ve iletişimi sağlamak, doğru bilgi, görüş sunacak profesyonel bir ortam oluşturmak, rutin vakaların eğitimsel paylaşılması, yardım gerektiren ya da özellikli vakaların hızlı bir şekilde çözülmesine katkıda bulunan  Medklik  2021 yılında B4YO Capital’den yatırım aldı.

Diğer ülkelerden,Türkiye sağlık kurumlarından sağık hizmeti almak isteyenlere yönelik hizmet veren Gotocure  sağlıkturizmi alanında hizmet vermektedir.

Profesyonel sporcuların anlık kas aktivitelerini takip ederek antrenman performanslarını arttıran ve sakatlık risklerini azaltan giyilebilir teknoloji üzerinde çalışan yerli girişim Neurocess, Türkiye’den Diffusion Capital Partners ve Growth Circuit’ın katıldığı, ABD, İngiltere ve Türkiye’den de bazı meleklerin dahil olduğu turda 3.4 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı.

İnsan DNA bilgisinin anlamlandırılması üzerine çalışmalar yürüten biotech girişimi Genz Biotechnology,Temmuz 2020 de  RTA Laboratuvarları’nın iştiraki A1 Yaşam Bilimleri’nden 1 Milyon Dolar değerleme ile 100 Bin Dolar yatırım aldı.

Astım, KOAH, kistik fibrozis gibi solunum hastalıkları için geliştirilen dijital sağlık çözümleri,     göğüs hastalıkları ve alerji alanında hekimlerin yüksek teknoloji ile teşhis koyabilmesine yardımcı olurken, hastaların evden de takibine imkan sunan imkan sunan teknolojisiyle İnofab Health, haziran 2020  de ABD’de klinik araştırma teknolojileri alanında çalışan ERT ve Türk elektronik üreticisi KAREL’den 100 milyon TL değerleme ile yatırım aldı.

BeCure’un sunduğu çözümler, fizyoterapistlerin hastaların ihtiyaçlarına göre egzersizleri tanımlama ve seviyelerini belirlemelerine olanak veriyor. Tedaviyi kişiye özel hale getiriyor ve her hastanın kendi ihtiyacı olan doğru egzersizi yapmasını sağlıyor.

 

Yardımcı üreme teknikleri için sağlıklı ve hareket kabiliyeti yüksek sperm hücrelerinin seçilebilmesi, döllenme ve tedavi başarısının arttırılması amacıyla sperm hazırlığı aşamasında kullanılacak özel sperm yıkama solüsyonu geliştiriyor.

Tıbbi cihazların performans testlerini, extractable ve leachable analizlerini gerçekleştiriyor. Kataterden kontak lense, cerrahi vidalardan sargı bezlerine, cilt altı dolgu enjeksiyonlarından aspirasyon cihazlarına kadar her bir tür tıbbi cihaz için yeni bir AR-GE çalışması gerçekleştirilmektedir.

DigiMe

Yapay zeka destekli algoritmalar ve çözümlerle 3D vücut analizi yapan DigiME, 2020 yılında Tarvenn liderliğinde 15 Milyon TL değerleme ile 3,8 Milyon TL yatırım aldı.

Farmakogenomik alanında AR-GE ve ürün geliştirme faaliyetlerinde bulunmak.Tıbbi moleküler genetik ve klinik farmakoloji alanlarında AR-GE, biyoteknoloji, eğitim ve danışmanlık, kit üretimi, ithalat ve ihracat hizmetleri veriyor.

 

İnsan ve hayvanlar için, kanser ve enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere ilaç, aşı geliştirme ve biyoinformatik alanlarında faaliyet gösteren bir girişim olan VacciZone, geliştirilmesi 15 yıl süren ve ABD, Avrupa, Çin ve Japonya olmak üzere dört bölgede patentli olan ASC mikrokürecik antijen taşıma teknolojisini kullanıyor.

Vagustim, biyoelektronik alanında loT tabanlı kişiselleştirilmiş dijital sağlık ürünü geliştiriyor. Şirketin Otonom sinir sistemiyle ilişkili hastalıkların ve durumların tedavisini ve iyileştirmesini hedefleyen ürünleri,  parasempatik sinir sisteminin en önemli dalı olan vagus sinirinin kulaktaki dalını deri üzerinden stimule ederek yapıyor.

Uyku alanında pratik ve akıllı medikal çözümler geliştirmeyi hedefleyen bir diğer sağlık girişim.Uykuda istemeden nefes almayı bırakan veya horlama sorunu olan kişiler için düzenli kullanabilecekleri uyku apnesi ve horlama tedavisinde kullanılabilecek bir ağız içi sprey geliştirmekte.

 

Kurucuları, Prof.Dr Rana Sanyal ve Sena Nomak .RS Research ,geliştirdiği  teknoloji ile tümör yüzeyindeki reseptörleri tanıyan hedefleme modülü sayesinde hücre içine alınan nano-ilaç, etkin maddeyi burada tüm etkisini sadece tümörde gösterecek şekilde serbest bırakıyor. Kemoterapinin  etkisin artırırken yan etkilerini azaltabilen ilaç adayları geliştirmeyi hedefliyor.

 

Mikronos’un geliştirdiği mikroakışkan tabanlı mikroTEM sistem; düşük maliyetlerde hasta kanının viskoelastik özelliklerini otomatik olarak ölçerek, kanamalı ve kanama bozuklukları olan hastalarda doğru tedavi için pıhtılaşma bozukluklarının ayrıntılı şekilde değerlendirilmesini mümkün kılıyor.

 

İlaç ve OTC ürünlerin tanıtımında yaşanan zorlukları çözmeyi hedefleyen Yolmed ise sağlık profesyonelleri ve tüketiciler için üç boyutlu yazıcı ve artırılmış gerçeklik (AR) ile yenilikçi ilaç ve takviye ürünlerin etki mekanizmalarını görselleştiren interaktif içerikler geliştiriyor.

Kaynaklar
.https://startupmarket.co/startup-yatirim-haberleri/haberler
.https://www.ekonomist.com.tr/kapak-konusu/yildizi-parlayan-20-saglik-start-upi.html#onemli-buluslar
.https://webrazzi.com/etiket/saglik-girisimleri/
.

 

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır