TÜSAP DİJİTAL TOPLANTISINDA COVID-19 SONRASI YENİ DÖNEMDE NORMALLEŞME KONUŞULDU

TÜSAP DİJİTAL TOPLANTISINDA COVID-19 SONRASI YENİ DÖNEMDE NORMALLEŞME KONUŞULDU

 

“Türkiye pandemi sürecindeki başarısını Dünya’ya iyi anlatmalı”

TÜSAP’20 Dijital Toplantısı, “COVID-19 Sonrası Yeni Normalde Sağlık Sistemi” teması ile yapıldı. Türkiye’nin pandemi sürecinde başarısından bahsedilen toplantıda veri odaklı yönetimin başarıdaki rolüne dikkat çekildi.

 

TÜSAP Dijital Toplantısı, 5 Haziran 2020’de “COVID-19 Sonrası Yeni Normalde Sağlık Sistemi” teması ile gerçekleşti. Sağlık sektörünün liderlerini buluşturan toplantıya kamu, özel sektör, akademisyenler ve STK yöneticilerinden temsilciler katıldı. Cumhurbaşkanlığı Sağlık Gıda Politikaları Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Nüket Küçükel Ezberci, Dr. Ümmü Gülşen Öztürk ile Zümrüt Begüm Ögel, Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Üyesi Dr. Osman Coşkun, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politika Kurulu Üyeleri Hakan Yurdakul ile Prof. Dr. Servet Bayındır, Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Sağlık Bakanlığı Strateji Başkanı Dr. Abdulvahit Sözüer gibi sağlık sektörünün geleceğine katkı sunan önemli isimler bir araya geldi.

Bayer ve Radkor’un destek partnerleri olarak yer aldığı toplantının açılış konuşmasını TÜSAP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sabahattin Aydın yaptı. TÜSAP Yürütme Kurulu Üyesi Ufuk Eren’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Harvard Üniversitesi Küresel Sağlık Sistemleri Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Rifat Atun, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölüm Şefi Prof. Dr. Utkan Demirci ve Londra Kuzey Batı Sağlık Hizmetleri Imperial Collage Danışmanı Prof. Dr. Naim Kadıoğlu ana konuşmacı olarak yer aldı.

“Türkiye pandemi sürecini başarılı yönetti”
Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe

Türkiye’de ilk vaka Mart ayında görülmekle birlikte COVID-19 ile 6 aydır uğraştıklarına değinen Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “Bu bir acil durumdu, bir krizdi. Acil durumlarda en önemli şey acil durumlara hazırlıktır. Türkiye’de esasında bu duruma çok önceden hazırdı ve bu nedenle Sayın Bakanımızın Başkanlığında başarılı bir süreç yürütüldü” dedi. Türkiye’nin sağlıkta çok güçlü bir dijital altyapısı olduğuna dikkat çeken Meşe, “Biliyoruz ki akademide gözlemin çok büyük bir önemi yoktur. Veri ile konuşmak gerekiyor. Dolayısı ile biz şanslıyız. Çok güçlü bir dijital altyapımız, Big data’mız var ve veri ile konuşuyoruz. Dijital sistemde çok güzel datalara ulaşılıyor. Bu dataları değerlendirdiğimizde şu an tedavide en başarılı yöntemi bilmemiz gerekiyor. 160 bine yakın ciddi oranda hasta verisi mevcut. Bunların da ilaca ve tedaviye erişiminde hiçbir şekilde sıkıntı yaşamadı. Nerede olunursa olunsun, karayolu, havayolu, uçak ambulansla olsun tedaviyi gönderdik. Gerek ilaçlar, gerek plazma tedavisi ve kök hücre tedavisi olsun dünya ne kullanıyorsa Türkiye’de bu süreçte kullandı” şeklinde konuştu.

Türkiye’de pandemi sürecinde kamunun etkinliğine değinen Bakan Yardımcısı Meşe, böyle bir pandemi sürecinde herkesin tedaviye erişebilmesinin sağlık hizmetlerinde kamu ağırlıklı olmakla mümkün olabileceğine dikkat çekti. Koronavirüs’ün bir anda yok olmayacağını ve hayatımızdan çıkmayacağını söyleyen Meşe, Türkiye’nin önümüzdeki süreçte Ar-Ge’sini geliştirerek ilaç, ilaç ham maddesi, tıbbi cihaz gibi alanları daha da güçlendirerek kendi kendine yeten bir ülke haline gelmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

 

 “Veri odaklı pandemi yönetimi gerçekleştirdik”
Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci

Türkiye’nin pandemi sürecindeki başarısının arkasında yatan altyapı ve dijital sistemler hakkında bilgi veren ve veri odaklı pandemi yönetimi üzerine konuşma yapan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Halk Sağlığı Yönetim Sisteminden bahsederek vaka takibi, temaslı takibi, filyasyon süreci, evde yada yurtta izlem, test ve tetkik detayları, tedavi detayları ve e-Nabız entegrasyon süreçlerinde yapılan uygulamalar hakkında bilgi verdi. Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi’nden İlaç Takip Sistemin’e, Korona Önlem web sitesinden mobil uygulamasına, 184 SABİM Hattı’ndan COVID 19 Klinik Karar Destek Sistemi’ne, HSYS ile Ölüm Bildirim Sistemi’nin entegrasyonundan sağlık çalışanlarına psikolojik destek veren RUHSAD mobil uygulamasına, COVID-19 Proje Veri Tabanı’ndan test sonuçlarının e-Nabız üzerinden gösterilmesine kadar geniş konu başlıkları altında pandemi sürecinin veri üzerinden yönetimine ilişkin bilgi paylaşımları yaptı.

15 milyon kişinin indirdiği Hayat Eve Sığar Uygulaması ile Tele-sağlık hizmetleri için Mobil Doktor Uygulaması gibi Sağlık Bakanlığı’nın etkin ve başarılı uygulamalarından da bahseden Birinci, Türkiye ve Dünya’daki tüm COVID-19 istatistiklerini SİNA’da görselleştirdiklerini ve anlık karşılaştırmalarla süreci optimize ettiklerini anlattı.

 

“Türkiye ilerlemek için bilim yaratan bir ekonomi konumuna gelmeli”

Harvard Üniversitesi Küresel Sağlık Sistemleri Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Rifat Atun

Pandemi sürecinin dünyada getirdiği yeni değişimlerde Türkiye’nin pozisyonunun ne olacağının önemine dikkat çeken Harvard Üniversitesi Küresel Sağlık Sistemleri Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Rifat Atun, sağlık sistemlerinde yenilik konularına vurgu yaptı. Sağlık teknolojilerinde yenilik anlamında micro testing Lab-on-a-chip, big data, decision sciences gibi büyük değişiklikler olduğu halde sağlık hizmetlerinde bu değişimlerin pek görülmediğini ifade etti.

İlerlemek için güçlü bir ekosistem kurarak bilim yaratan bir ekonomi konumuna gelmek gerektiğine işaret eden Atun, “Türkiye’nin tüketici değil üretici ve bilim yaratan ülke olması için üniversite, özel sektör ve sağlık sistemi birlikte çalışması ve araştırma ve geliştirme ile birlikte inovasyonun sağlık sisteminde uygulanması gerekiyor. Bu üç oluşum birarada olursa güçlü bir ekosisem oluşur ve inovasyon için ortam sağlanır” diye konuştu.

 

“Yeni inovasyonları ürüne dönüştürmeye yönelik stratejiler izlemek gerekiyor”

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölüm Şefi Prof. Dr. Utkan Demirci

Pandemi sürecinde gelişmekte olan ülkeler için tasarlanan ucuz tabanlı ve düşük maliyetli inovatif teknolojilerin çok hızlı bir şekilde tüm dünya ülkelerinin ihtiyacı haline dönüştüğüne dikkat çeken Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölüm Şefi Prof. Dr. Utkan Demirci, Türkiye’nin uluslararası inovasyon gruplarının bir parçası olması gerektiğini vurgu yaptı. İnovasyon üretme ve bu yeni inovasyonları ürüne dönüştürmeye yönelik stratejiler izlemek gerektiğini söyleyen Demirci, “Dünyadaki önde gelen araştırma hub’larının bir olmak gerekiyor. Türkiye’nin değerli bilim insanları ve araştırma kuruluşları var. Belli enstitülerin ve araştırma merkezlerinin buralarda yerini alması gerekiyor. COVID konusunda bu şekilde yapılandırmalar olurken bu trenin içinde olmak gerekiyor. Maske ve ventilatör üretmek çok güzel ancak dünyanın kullanacağı inovatif ürünler konusunda bir adım, iki adım sonraki vizyonumuzu araştırma ile pekiştirip sistemler kurmak gerekiyor” diye konuştu.

 

“Türkiye’nin başarısı tesadüfi değil”

Londra Kuzey Batı Sağlık Hizmetleri Imperial Collage Danışmanı Prof. Dr. Naim Kadıoğlu

Türkiye’nin COVID-19 sürecinde büyük başarı gösterdiğine ve bunu Dünya’ya en iyi şekilde anlatması gerektiğine dikkat çeken Londra Kuzey Batı Sağlık Hizmetleri Imperial Collage Danışmanı Prof. Dr. Naim Kadıoğlu, bu başarının tesadüfi olmadığı ve 2003 yılında başlayan sağlık reformlarının bir sonucu olduğunu söyledi.

İnsana ve bilime yatırım yaparak Türkiye’de birinci basamak sağlık hizmetlerini daha da güçlendirmek ve uluslararası ses getirecek klinik araştırmalar ve çalışmalar yapmak gerektiğine değinen Kadıoğlu, genom ve kişiye özel tedaviler konusunda da yol almak gerektiğine işaret etti.

 

 “Yeni dönemin yeni normalleri ve yeni normları oluşacak”

TÜSAP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sabahattin Aydın

COVID-19’un herkesin hayatını ve belki kiminin hayat felsefesini değiştiren bir dönüm noktası olduğunu söyleyen TÜSAP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, “Uluslararası ilişkilerden aile içi ilişkilere kadar kişileri etkileyecek yeni dönemin yeni normalleri ve yeni normları oluşacak” dedi.

COVID-19’u II. Dünya Savaşı’ndan sonra tüm dünyayı ilgilendiren ve tüm dünyanın aynı noktaya odaklandığı yeni bir olay olarak niteleyen Aydın, “Şu ana kadar 6 Milyon kişi enfekte oldu ve son 6 ay içinde ölü sayısı 400 bine ulaştı. Sağlıktan eğitime, turizminden kültüre kadar tüm sektörler etkilenmiş ve dünya ekonomisi küçülmüş, dünden bugüne ülkeler arasında duruşlar ya da dayanışmalar çok değişmiş durumdadır. Yeniden farklı kombinasyonlar oluşmaya başladı ve hastalıkla birlikte arka planda ekonomik savaşlar farklı bir şekle bürünüyor. Tüm ülkeler ve toplumlar kendi krizlerini yönetmenin mücadelesini veriyor. Bu bir yandan mevcut hastalıkla mücadele ve ölümleri azaltma ancak diğer yandan ülkenin ekonomik mücadelesini ve refah düzeyini ayakta tutma şeklinde yürüyor. Bu açıdan güçlü bir dayanışma içinde görünüyoruz ama arka planda çetin bir rekabet gidiyor” diye konuştu.

 

TÜSAP HAKKINDA

Bir ortak akıl ve düşünce hareketi olarak TÜSAP (Türkiye Sağlık Platformu) sağlık sektörünün mevcut durumundan yola çıkarak vizyon tartışmaları yapmayı, sektörün geleceğini etkileyecek nitelikli bilgiler üretmeyi ve sektörün geleceğinin planlanmasına katkıda bulunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

TÜSAP bir vakıf, bir dernek değildir. Herhangi bir şekilde sağlık sektöründe hak arama, menfaat birliği, dayanışma amacıyla kurulmuş bir örgüt değildir. İlk belirlenen üyeler kurumsal temsil esas alınarak tespit edilmiştir. Aynı şekilde Yürütme Kurulu Üyelerinin tespitinde de gönüllülük ve yeterlilik esas olmakla birlikte, kurumsal temsile öncelik verilmiştir.

TÜSAP Vizyon toplantıları her yıl “Sağlık Teknolojileri”, “Sağlık Hizmet Sunumu”, “İlaç ve Eczacılık” ile “Sağlık Finansmanı” olmak üzere 4 ana başlıkta gerçekleşmekte ve bu toplantıların sonrasında TÜSAP Sağlık Zirvesi ile toplantı raporlarının genel değerlendirmesi yapılarak sağlıkta gelecek projeksiyonları belirlenmektedir. Toplantılar sadece davetlilerin katılımı ile yapılmakta olup toplantı öncesi ilgililere davetiye gönderilmektedir. Her yıl eşzamanlı olarak yılda 4 kez yapılması planlanan TÜSAP Vizyon Toplantıları ve TÜSAP Zirvesi hakkında kurumsal bilgilerine www.tusap.org sitesinden ulaşılabilir.

TÜSAP Yürütme Kurulu şu kişilerden oluşmaktadır:

 • Dr. Sabahattin AYDIN / Medipol Üniversitesi Rektörü
 • Şuayip BİRİNCİ / T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı
 • Dr. Reşat BAHAT / OHSAD Genel Başkanı
 • Dr. Haluk ÖZSARI / Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Genel Sekreteri
 • Turgut TOKGÖZ / İEİS Genel Sekreteri
 • Ufuk EREN / Volitan Global CEO
 • Feyzullah AKBEN / Ajansfa CEO
 • Kemal Şahin / Ekspoturk CEO (Genel Sekreter)

TÜSAP’20 Dijital Toplantısı katılımcı listesi (soyad alfabetik)

 • Feyzullah Akben Ajansfa Yönetim Kurulu Başkanı
 • Mert Aksakal Ekspotürk Kongre ve Etkinlikler Müdürü
 • Ali Arpacıoğlu Adeka İlaç Yönetim Kurulu Başkanı
 • Ayhan Arslan OHSAD Yönetim Kurulu Üyesi
 • Danyal Arslan Farmazon Co-CEO’su
 • Dr. Rifat Atun Harvard Üniversitesi Küresel Sağlık Sistemleri Bölüm Başkanı
 • Zekeriya Avşar İVEK Yönetim Kurulu Üyesi, Çapa Medikal Genel Müdürü
 • Dr. Sabahattin Aydın İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü, TÜSAP Yürütme Kurulu Başkanı
 • Dr. Nuri Aydın İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Rektörü
 • Dr. Reşat Bahat OHSAD Genel Başkanı
 • Cengiz Balçık İTO Başkan Yardımcısı, Yüce Tıbbi Gereçler Kurucu Ortağı
 • Muzaffer Bal Ali Raif İlaç Genel Müdürü
 • Murat Barlas Liba Laboratuvarları Başkanı
 • Dr. Servet Bayındır Türkiye Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi
 • Eda Bıyık Cumhurbaşkanı Başdanışmanlık Uzmanı
 • Ahmet Bilgic Sanofi Pazara Erişim Lideri
 • Şuayip Birinci T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı
 • Levent Can Sağlam Medikal G.M., MÜSİAD Sağlık Ürün ve Hizmet İhracat Kom. Bşk.
 • Yelda Ulu Colin Abbott Genel Müdürü
 • Osman Coşkun Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Üyesi
 • Dr. Burak Ömür Çakır Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı
 • Funda Çamözü Ajansfa İçerik Sorumlusu
 • Hüseyin Çelik Health Care Business Kurucusu
 • Dr. Erdoğan Çetinkaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Dekanı
 • Fatin Dağçınar OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
 • Erkin Delikanlı TOBB Medikal Meclis Başkanı Yardımcısı
 • Metin Demir SEİS Yönetim Kurulu Başkanı
 • Dr. Utkan Demirci Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölüm Şefi
 • Nurettin Demirkol Hisar Intercontinental / OHSAD Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ümit Dereli AIFD Genel Sekreteri
 • Dr. Sina Ercan Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı
 • Sermet Erdem SASDER Yönetim Kurulu Başkanı
 • Ufuk Eren Volitan Global CEO’su, TÜSAP Yürütme Kurulu Üyesi
 • Nüket Küçükel Ezberci Cumhurbaşkanlığı Sağlık Gıda Politikaları Kurulu Üyesi
 • Muhammed Gülyurt Sağlık Bakanlığı KOİ Daire Başkanı
 • Dr. Hakan Gündüz Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı
 • Şamil Osman Gürdal Radkor Müdürü
 • İsmail Hızlı Medipol Sağlık Grubu Satınalma Direktörü
 • Mete Hüsemoğlu AIFD Yönetim Kurulu Başkanı, AbbVie Genel Müdürü
 • Dr. Naim Kadıoğlu Londra Kuzey Batı Sağlık Hizmetleri Imperial Collage Danışmanı
 • Harun Kara Sağlık Bakanlığı Danışmanı
 • Seyit Karaca TOBB Türkiye Sağlık Hizmetleri Meclis Başkanı
 • Songül Karadeniz SATUR Organizasyon Etkinlik Sorumlusu
 • Dr. Hatice Karahan İstanbul Medipol Üniversitesi Bölüm Başkanı
 • Kağan Karakaya Sağlık Bakanlığı Bakan Danışmanı
 • Dr. Rümeyza Kazancıoğlu Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü
 • Yılmaz Keskindemirci İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Rektör Danışmanı
 • Mehmet Ali Kılıçkaya USHAŞ Genel Müdürü
 • Harun Kızılkaya TİTCK Başkan Yardımcısı
 • Sinan Korukoğlu Sağlık Bakanlığı Bakan Danışmanı
 • Ahmet Selim Köroğlu Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı
 • Aydın Küçük Eczacıbaşı Monrol Genel Müdürü
 • Ersan Küçük Drogsan İlaçları Genel Müdürü
 • Fusun Kümet SGPK Kurul Üyesi
 • Dr. Adil Mardinoğlu TÜSEB Başkanı
 • Dr. Emine Alp Meşe T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı
 • Dr. Selim Nalbant Maltepe Tıp Fak. Dekanı
 • Öztürk Oran İTO Meclis Başkanı, Terra İlaç Yönetim Kurulu Başkanı
 • Zümrüt Begüm Ögel Cumhurbaşkanlığı Sağlık Gıda Politikaları Kurulu Üyesi
 • Sevgi Ökten Abbott Kamu İlişkileri Direktörü
 • Dr. Mustafa Oral Öncül İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Rektör Yardımcısı
 • Doç. Dr. Haluk Özsarı Üniversite Hastaneler Birliği Genel Sekreteri
 • Dr. Recep Öztürk İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi
 • Dr. Cengizhan Öztürk Boğaziçi Üniversitesi İSEK Koordinatörü
 • Ümmü Gülşen Öztürk Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politika Kurulu Üyesi
 • Dr. Sadrettin Pençe İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı
 • Doç. Dr. Halime Pençe Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi
 • Dr. İlhan Satman TÜSEB Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enst.
 • Yavuz Selim Sılay İstanbul Consulting Group Başkanı
 • Tolga Sözen MASSİAD Yönetim Kurulu Başkanı
 • Abdulvahit Sözüer Sağlık Bakanlığı Strateji Başkanı
 • Ayşegül Suna OHSAD Müdürü
 • Hakan Şahin Nobel İlaç Genel Müdürü
 • Gürdal Şahin Siemens Healthcare Sağlık Genel Müdür Yardımcısı
 • Beşir Kemal Şahin Ekspotürk CEO’su
 • Mete Şaylan Bayer Türk Pazar Erişim Direktörü
 • Feza Şen OHSAD Yönetim Kurulu Üyesi
 • Cevat Şengül USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı
 • Dr. Nevzat Tarhan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü
 • Süha Taşpolatoğlu Abdi İbrahim CEO’su
 • Mahmut Tokaç İVEK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
 • Turgut Tokgöz İEİS Genel Sekreteri
 • Sami Türkoğlu Türkiye İlaç Sanayi Derneği Genel Sekreteri
 • Emre Tüzer Johnson & Johnson Kurumsal İlişkiler Direktörü
 • Recep Uslu TİTCK Başkan Yardımcısı
 • Hande Uysal Ekspotürk Kurumsal İletişim Uzmanı
 • Dr. Necdet Ünüvar Cumhurbaşkanlığı Sağlık Gıda Politikaları Kurulu Üyesi
 • Uygar Üstün Medipol Eğitim ve Sağlık Grubu Koordinatörü
 • Kemal Yaz TÜMDEF Başkanı
 • Dr. Hayreddin Yekeler Emsey Hospital Genel Müdürü
 • Hasan Hüseyin Yıldırım TÜSPE Başkanı
 • Mücahit Yinanç İVEK Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Hakan Yurdakul Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politika Kurulu Üyesi
 • Tahsin Yüksel TEVA Türkiye Genel Müdürü
 • Dr. Adnan Yüksel Biruni Üniversitesi Rektörü

 

Nurettin Altunbudak

Manisa Soma doğumlu, Balıkesir lisesi Mezunu. ODTÜ Fizik Bölümünde okudu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi firmalarında 25 yılı aşkın yöneticilik yaptı. Sağlık Bakanlığı "Halk Sağlığı Laboratuvar Bilgi Sistemi", "Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Yazılımı", Ana Çocuk Sağlığı "Ulusal Neonatal Topuk Kanı Tarama Yazılımı", G2G kapsamında, Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü işbirliği ile "Ulusal Zehir Bilgi Sistemi", "Ulusal Tüberküloz Bilgi Sistemi", "Web Tabanlı Halk sağlığı Klinik Dışı laboratuvar Bilgi Sistemi" projelerinde yöneticilik yapmıştır. 2015 Yılında, Sağlık Bilişimi Yöneticileri (Sabiyed) Dernek Başkanlığı yapmıştır. Hastanelerin HIMMS akreditasyon süreçlerinde danışmanlık, eğitmenlik yapmıştır. Şu anda saglikteknoloji.com Genel yayın yönetmenliği ve sağlık bilişimi konularında danışmanlık yapmaktadır